Poďakovali svojmu duchovnému pastierovi

Cirkevníci CZ ECAV Klenovec na službách Božích 25. októbra 2015 poďakovali za dlhoročnú službu bratovi farárovi Dušanovi Germanovi, seniorovi Rimavského seniorátu, ktorý sa rozhodol, že odíde do dôchodku. Pôsobil v klenovskom cirkevnom zbore vyše 28 rokov.
Brat senior nahradil v klenovskom zbore svojho predchodcu Pavla Slosiarika. Jeho prvá kázeň na službách Božích v tomto zbore 8. marca 1987 mala za základ slová z 1K 2, 1 − 2: „Aj ja, keď som prišiel k vám, bratia, prišiel som nie s vyberanými slovami, ale s múdrosťou zvestovať vám svedectvo o Bohu; lebo som si umienil, že medzi vami nebudem vedieť nič iné, jedine Ježiša Krista, a toho ukrižovaného.“

Jeho rozlúčková kázeň 25. októbra 2015 bola podložená biblickými veršami z Jer 8, 4 − 9: „Povedz mi: Takto vraví Hospodin: Ak niekto padne, či zase nevstane? Ak sa niekto odvráti, či sa opäť nevráti? Prečo odpadol tento ľud – Jeruzalem – v trvalej nevere? Držia sa klamu, nechcú sa obrátiť. Naslúchal a počul som: Nepravdu hovoria. Nik necíti ľútosť nad svojou zlobou a nepovie: Čo som urobil? Všetci sa v svojom behu odvracajú ako kôň, čo sa rúti do boja. Aj bocian v povetrí pozná svoj čas, hrdlička, lastovička i žeriav dodržiavajú čas svojho príchodu, a však môj ľud nepozná poriadok Hospodinov. Ako môžete vravieť: Múdri sme, my máme zákon Hospodinov? Ale hľa, na klam ho zmenilo lživé rydlo pisárov. Na hanbu vyjdú mudrci, predesení budú a lapia ich. Hľa, opovrhli slovom Hospodinovým, na čo im bude ich múdrosť?“

Klenovec je malá obec, ktorú Pán Boh požehnal výraznou osobnosťou, keď ukázal kroky bratovi seniorovi priamo do nášho cirkevného zboru. Brat senior prišiel do Klenovca v neľahkom období. Jeho začiatky boli ťažké, ale Pán Boh vypočul prosby v modlitbách a postupne pod jeho vedením začal život v cirkevnom zbore ožívať a napredovať. Začal pracovať spevokol pod vedením Anny Germanovej, manželky brata seniora a postupne sa rozvinula práca s deťmi, dorastom, mládežou, konfirmačná príprava a neskôr aj stretnutia žien a mladých rodín.

Brat senior bude pre nás všetkých veriacich, a to nielen Klenovčanov, ale aj pre tých, ktorí s ním mali tú možnosť sa stretnúť a spolupracovať v Rimavskom senioráte, veľkou osobnosťou, významnou osobou duchovného, kultúrno-spoločenského a pre mnohých aj osobného života. Jeho charizma a hodnoty ostanú v našich srdciach. Počas svojho pôsobenia vychoval a vyslal na pastiersku cestu z tohto cirkevného zboru troch duchovných. Usmernil a na kaplánskej činnosti pomáhal a sprevádzal šiestich kaplánov. Jeden z kaplánov, Roman Roskoš, pod vedením brata seniora úspešne vykonal farársku skúšku a od novembra 2015 sa stal jeho nástupcom v našom zbore.

Pôsobenie brata seniora zanechá v Klenovci v srdciach občanov nielen nehmotné veci, pocity, duchovné hodnoty, ale aj hmotné materiálne. Jednou z najväčších materiálnych hodnôt, ktoré ostatnú po bratovi seniorovi, je vybudovanie zborového domu. Je to veľké dielo, ktorému prispela nielen Božia ruka, ale aj odhodlanosť, chuť, energia a viera hlavne brata seniora a jeho všetkých pomocníkov, ktorí priložili ruku k dielu.

Teraz, na sklonku služby brata seniora, by sme nechceli hodnotiť jeho prácu, ale chceme ďakovať hlavne Hospodinovi, že nám ho poslal do nášho cirkevného zboru. A jemu osobne chceme poďakovať za všetko, čo pre nás všetkých urobil, či už v zbore, alebo osobne, za všetky jeho modlitby a srdcia napĺňajúce slovom Božím v kázňach, milé a povzbudivé slová, ktorými nás potešoval, múdrosť, ktorú rozdával, úprimnosť, ľudský prístup, dôvernosť, manažérske schopnosti a jeho príkladný život. Za to všetko a mnoho iné mu patrí veľká vďaka.

Veríme, že Klenovec mu prirástol k srdcu, o čom svedčí fakt, že neodchádza, pretože naďalej zostane členom cirkevného zboru a občanom Klenovca. Naďalej bude svetlom pre náš cirkevný zbor, oporou, pomocou a prameňom vedomostí pre svojho nástupcu. Prosíme Pána Boha, aby ho na ďalšej jeho životnej púti požehnával a dal mu radosti, šťastia, viery a pokoja v kruhu rodiny.