Petržalské spevokoly spievali v Ulme

Zborový spevokol Laudate, oktet Petržalský lúč a gospelový zbor Freedom zaspievali na slávu Božiu a potešenie veriacich v partnerskom cirkevnom zbore v Ulme-Böfingene (Evanjelická krajinská cirkev vo Württembersku).
Zájazd asi 50 členov petržalských cirkevníkov sa uskutočnil v dňoch 15. − 18. septembra 2016 v rámci partnerských kontaktov, ktoré nadviazal bývalý zborový farár Miloš Klátik. Posledná veľká návšteva našich cirkevníkov v Ulme sa ešte pod jeho vedením konala v júli 2006, no tentoraz bola s oveľa vyšším počtom spevokolistov. So svojím bohatým repertoárom sa predstavili na skoro dvojhodinovom koncerte v sobotu večer, kde požehnane vystúpili pod vedením dirigenta Tomáša Rojčeka a sestry farárky Evy Kolesárovej. Ich oduševnený spev doplnil virtuóznou hrou na klavíri Mgr. art. Tomáš Rojček; domácich veriacich pozdravil aj brat farár Ján Kolesár. Do spevu hymnickej piesne Aká si mi krásna, ty rodná zem moja, ktorá odznela aj ako prídavok po dlhotrvajúcom potlesku, sa zapojila i sestra Esta, pôvodom zo Skleného v Turci, ktorá už 47 rokov žije v Ulme, no stále veľmi pekne hovorí po slovensky. Priniesla so sebou svoj „dunajský klobúk“ vyzdobený zástavkami všetkých krajín, ktorými preteká rieka Dunaj. Niekoľko vlastnoručne umelecky vyrobených zástaviek podarovala na pamiatku petržalským spevokolom. Bolo príjemné porozprávať sa s ňou i s ďalšími členmi domáceho cirkevného zboru a podeliť sa so svojimi dojmami, spomienkami aj s aktuálnymi zážitkami.

Nedeľné služby Božie v Kostole vzkriesenia v Ulme-Böfingene boli ekumenické – aj s účasťou rímskokatolíckeho duchovného z Ulmu. Všetkých privítal domáci brat farár Hans-Jörg Mack. Precítenou kázňou slova Božieho v nemeckom jazyku poslúžila naša sestra farárka Eva Kolesárová. Po kázni nasledovalo prijímanie sviatosti Večere Pánovej. Spojené ruky veriacich po prijatí sviatosti spojili všetkých vo vyznaní viery Trojjedinému Pánu Bohu. Do programu služieb Božích prispeli všetky tri petržalské spevokoly a na záver Tomáš Rojček zahral dve klavírne skladby. Po službách Božích bolo v zborovom dome pripravené občerstvenie a k príjemnej nálade prispelo vystúpenie domáceho big-bandového orchestra.

V tomto roku si v Ulme-Böfingene pripomínajú 50. výročie posviacky svojho kostola. Cirkevný zbor má 55 rokov a ich mestskú štvrť Böfingen vybudovali pred 60 rokmi na zelenej lúke – podobne ako Petržalku. Hneď pri kostole majú veľmi peknú, nápadito zariadenú materskú škôlku a jasle, ktoré sme si tiež mohli pozrieť.

Univerzitné mesto Ulm má asi 120-tisíc obyvateľov a leží na juhu spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko; časť mesta na pravom brehu Dunaja – Neu-Ulm – patrí už k Bavorsku. Zážitkom bola najmä návšteva najväčšieho ulmského evanjelického kostola, ktorý sa nazýva Ulmer Münster. Dóm ohromuje svojimi mohutnými rozmermi (123 m dlhý a 48 m široký) aj filigránskym vypracovaním až do najmenších detailov. Katedrálu s tromi vežami stavali postupne v rokoch 1377 – 1890. Najvyššia veža tohto chrámu, vysoká 161,5 m, je najvyššia kostolná veža na svete (po katedrále v Kolíne, ktorej veža je o 1,5 metra nižšia).

V programe zájazdu bol aj zaujímavý výlet do Blaubeurenu, kde sa nachádza prameň rieky Blau, ktorá sa potom práve v Ulme vlieva do Dunaja. Miesto jej nezvyčajne výdatného prameňa sa nazýva Blautopf – Modrý hrniec. Je to asi 20 metrov hlboká krasová priehlbina, priam omračujúca blankytne belasou vodou, v ktorej sa nádherne zrkadlia okolité lesy aj budovy. Pri jazierku a z neho vytekajúcej riečke stojí veľmi pekne zrekonštruovaný benediktínsky kláštor z 11. storočia, v ktorom je v súčasnosti evanjelické gymnázium. Históriu aj mnohé zaujímavosti kláštora pútavo priblížil domáci brat farár Mack. Spevokolisti využili príležitosť a v jednej z kláštorných siení si vyskúšali jej vynikajúcu akustiku.

Ďakujeme Pánu Bohu za sprevádzanie počas celej cesty. Vďaka patrí aj farárovcom Kolesárovcom za perfektné zorganizovanie zájazdu, bratovi farárovi Mackovi, jeho manželke a presbyterom za starostlivosť, ako aj všetkým domácim cirkevníkom za láskavé prijatie. Sme radi, že sa touto návštevou obnovilo a prehĺbilo partnerstvo medzi našimi cirkevnými zbormi. Tešíme sa na návštevu bratov a sestier z Ulmu-Böfingenu v Petržalke.

Fotografie: Gajdoš, Molnár, Škodová