Petržalčania spievali na východe Slovenska

Zborový spevokol Laudate z CZ ECAV Bratislava-Petržalka podnikol v dňoch 19. − 21. júna 2015 zájazd na východ Slovenska, kde so svojím programom vystúpil v rámci Vranovských zborových slávností, v Evanjelickom a. v. kostole v Giraltovciach aj na nedeľných službách Božích v Hanušovciach nad Topľou.
Už 28. ročník Vranovských zborových slávností sa konal pod patronátom ministra kultúry SR Mareka Maďariča a primátora Vranova nad Topľou Jána Ragana. Tohto roku sa na slávnostiach zúčastnilo 14 speváckych zborov, z toho tri zahraničné. Vystúpili nielen vo Vranove, ale i v Humennom a v Hanušovciach nad Topľou, kde sa tieto koncerty konajú striedavo v evanjelickom, rímskokatolíckom i gréckokatolíckom kostole. V piatok 19. júna 2015 v preplnenom evanjelickom chráme Božom vystúpil domáci zborový spevokol, zborový spevokol Laudate z CZ ECAV Bratislava-Petržalka a Univerzitný spevácky zbor Mladosť pri Pedagogickej fakulte UMB v Banskej Bystrici. Zlatým klincom programu bolo vynikajúce vystúpenie Akademického speváckeho zboru Mirče Aceva zo Skopje (Macedónsko). Hostí na koncerte privítala sestra Eva Velebírová, modlitbu na úvod predniesla sestra farárka Eva Škarupová Lašáková a jednotlivé časti programu uvádzala predsedníčka festivalového výboru Vilma Krauspeová.

V sobotu brat farár Martin Škarupa ukázal spevokolistom z Bratislavy ich filiálny chrám v Petrovciach a porozprával im o hanušovskom cirkevnom zbore, jeho minulosti aj súčasnosti. S históriou Hanušoviec n/T sa potom mohli hostia oboznámiť aj vo vlastivednom múzeu, ktoré sídli v hanušovskom kaštieli, kde im fundovaným výkladom poslúžil pracovník múzea, hanušovský cirkevník Ing. Samuel Bruss. Ukázal im aj zaujímavý archeopark „Živá archeológia“, ktorý nedávno vybudovali z prostriedkov Európskej únie. Návštevníci si tu môžu pozrieť, ako asi žili naši predkovia od staršej doby kamennej až do slovanského obdobia, aj vyskúšať si niektoré činnosti, ktorým sa v jednotlivých obdobiach venovali.

Na poludnie už účastníkov zájazdu vítal v bardejovskom evanjelickom kostole bývalý kostolník – brat Cyril Bogoľ. Zaujímavo im priblížil históriu cirkevného zboru aj evanjelického kostola, a dokonca ich pozval na prehliadku židovskej synagógy, o ktorú sa z bratskej lásky stará, keďže je opustená. Ešte ostalo trochu času na rýchly obed a letmú prehliadku pozoruhodného historického námestia so školou, kde pôsobil bardejovský reformátor Leonard Stöckel, žiak a priateľ Martina Luthera a Filipa Melanchtona.

Podvečer už Petržalčania vystupovali v Evanjelickom a. v. kostole v Giraltovciach, kde ich privítal brat farár Martin Fečko a domáci cirkevníci. V bohatom programe, ktorý sprievodným slovom sprevádzala sestra Anna Hrbáňová, spieval nielen spevokol Laudate, ale aj komorný zbor Petržalský lúč, oba pod taktovkou sestry farárky Evy Kolesárovej. Duchovným slovom sa účastníkom koncertu prihovoril brat farár Ján Kolesár. O chutné pohostenie v zborovom dome sa po koncerte postarali giraltovskí evanjelici.

Na nedeľných službách Božích v hanušovskom chráme Božom poslúžil kázňou slova Božieho petržalský zborový farár Ján Kolesár. V kázni na text proroka Ezechiela 17, 22 − 24 varoval pred uspokojenosťou, resp. bezohľadnými spôsobmi a zlým spolunažívaním medzi kresťanmi, ktoré je znakom stratenia sa z lásky a pokoja Kristovho. Stratení nie sú iba tí mimo cirkvi, ale aj my, ak nežijeme, ako nám Pán cirkvi káže, a ovčinec rozbíjame. Program služieb Božích vhodne doplnili spevokoly Laudate a Petržalský lúč.

Poďakovanie za vydarený výlet patrí Pánu Bohu, ktorý nás počas celého putovania sprevádzal, ale aj zborovým farárovcom Kolesárovcom, ktorý výlet pripravili; hanušovským zborovým farárom, ktorí sa postarali o náš program; a hanušovským evanjelikom, ktorí zabezpečili ubytovanie a pohostenie pre účastníkov zájazdu. Ďakujeme aj novej členke spevokolu − sestre Vierke Kuchárovej s rodinou z Prešova, za výborný guláš a koláčiky, ktorými nás pohostili na spiatočnej ceste z Hanušoviec.