Oltárny krúžok žien v Nových Zámkoch si pripomenul 25. výročie vzniku

V utorok 14. júna 2016 si ženy z cirkevného zboru Nové Zámky pripomenuli 25. výročie založenia spoločenstva, ktoré azda ako jediné na Slovensku nesie názov Oltárny krúžok žien.
Bol štvrtok 9. máj 1991 – sviatok Vstúpenia Pána Ježiša Krista na nebesá, keď si sestra Daniela Horínková, farárka cirkevného zboru Nové Zámky, pozvala niekoľko žien na stretnutie do zborovej siene a porozprávala im o práve sa rodiacej práci žien v našej cirkvi a o spoločenstvách, ktoré najmä v Dunajsko-nitrianskom senioráte vznikajú v jednotlivých cirkevných zboroch. Sestra farárka vedela, že onedlho odíde z cirkevného zboru, no vyjadrila túžbu, aby sa aj po jej odchode ženy stretali, pracovali a boli tak živou bunkou zboru, ktorý nevedno ako dlho bude bez duchovného pastiera. Na jej podnet si ženy hneď v ten deň založili spoločenstvo, ktoré nazvali najprv "Jednota žien". Vedúcou sa stala sestra Mária Gremenová, ktorej táto práca prirástla k srdcu a svoje členky zvolávala na pravidelné stretnutia každý mesiac aj po odchode pani farárky Horínkovej.

Pán Boh však bol milostivý a nenechal svoje stádočko bez pastiera. Ešte v ten istý rok prišli do cirkevného zboru manželia Uhlíkovci zo Srbska, ktorí Jednote žien navrhli zmenu názvu na Oltárny krúžok žien. Sestrám sa tento názov, rozšírený najmä u dolnozemských Slovákov, zapáčil a od jesene 1991 ho prijali za názov svojho spoločenstva.

Prešlo 25 rokov a Oltárny krúžok žien stále žije a pracuje. Jeho členky sa stretávajú každý mesiac. Za tých 25 rokov pripravili nejednu výstavku ručných prác, zapojili sa do prípravy nejedného zborového podujatia, zúčastnili sa nejedného seniorátneho stretnutia, podnikli nejeden výlet či zorganizovali nejedno stretnutie jubilantov cirkevného zboru. Za tých 25 rokov Nejedna sestra odišla do večného kráľovstva, prišla však aj nejedna nová. A tak ako vtedy pred 25 rokmi, aj dnes na čele spoločenstva stojí sestra Mária Gremenová, ktorá neúnavne všetky sestry pozýva na stretnutie, pripravuje pre ne duchovné zamyslenie a povzbudzuje ich k usilovnej práci v cirkevnom zbore.

Všetko toto je dôvod na radosť a vďačnosť, preto sestry z Oltárneho krúžku žien nemohli 25. výročie svojho založenia nechať bez povšimnutia. Slávnostné stretnutie sa konalo v zborovej sieni za prítomnosti domácej sestry farárky Janky Uhlíkovej a hostí – sestry farárky Daniely Horínkovej, ktorá krúžok založila, a sestry Zuzany Antalovej, ktorá dlhé roky viedla spoločenstvo žien v Dunajsko-nitrianskom senioráte. Vedúca Oltárneho krúžku žien sestra Mária Gremenová všetkých privítala a prihovorila sa im duchovným slovom, popretkávaným vlastnými svedectvami o Božej milosti a pomoci. Prítomným sa prihovorila aj sestra farárka Daniela Horínková, ktorá si zaspomínala na roky svojho pôsobenia v tomto cirkevnom zbore a vyjadrila radosť, že spoločenstvo, ktoré pri svojom odchode zakladala, žije dodnes. Sestra Antalová povzbudila Novozámčanky k ďalšej práci a popriala im k tomu Božie požehnanie. Nechýbali nábožné piesne a modlitby, v ktorých sme vyjadrili radosť z Božej lásky a vďaku Pánu Bohu za Jeho milosť. Napokon svoju vďaku vyjadrili aj členky Oltárneho krúžku svojej vedúcej – sestre Márii Gremenovej – za jej vytrvalé a oduševnené vedenie, ktoré s Božou pomocou taký dlhý čas vykonáva.

Po slovách modlitieb, vďaky a zamyslení prišiel čas aj na voľné rozhovory, ktoré prítomným spríjemnilo občerstvenie, pripravené – ako inak – Oltárnym krúžkom žien. V zborovej sieni tak vzniklo milé spoločenstvo. Mnohí si zaspomínali na dávne roky, mnohí sa s láskou prihovorili bývalej pani farárke, mnohí plánovali ďalšie podujatia. Kiež Pán Boh dá naďalej svojho Svätého Ducha do sŕdc sestier z Nových Zámkov, aby ako Oltárny krúžok žien naďalej pracovali a svojou službou prinášali radosť nebeskému Otcovi aj cirkevnému zboru.