Dve výročia v CZ ECAV Šahy

Cirkevný zbor ECAV na Slovensku Šahy prežíval toho roku dve vzácne príležitosti, ktoré boli okrem Božej milosti spojené aj s osobou farára: 60. výročie založenia kňazskej stanice a 108. výročie pamiatky posvätenia chrámu Božieho.
60. výročie založenia kňazskej stanice si zbor pripomenul v poslednú marcovú nedeľu. Spomedzi 48 zborov, ktorým boli v roku 1954 priznané štátnou správou listiny o zriadení kňazských systemizovaných staníc na Slovensku, bol prvý dekrét odovzdaný práve v Šahách. Cirkevný zbor touto chvíľou začal písať nové dejiny samostatného zboru a mohol si voliť svojho duchovného pastiera.

Na slávnostné služby Božie boli pozvaní všetci duchovní, ktorí od osamostatnenia v cirkevnom zbore pôsobili. Pozvanie prijali aj zástupcovia CZ ECAV na Slovensku Terany, pod ktorý zbor mnoho rokov matrične patril a odkiaľ bol viackrát aj administrovaný. Slávnostným kazateľom bol administrátor seniora Hontianskeho seniorátu ECAV na Slovensku Mgr. Miroslav Dubek. Slávnostnú tabuľu odhalil prvý inštalovaný farár Mgr. Michal Hudák. V príhovoroch si na obdobie prežité v šahanskom zbore zaspomínali okrem pána farára Michala Hudáka aj dcéra po pánovi farárovi Miloslavovi Križanovi, syn po pánovi farárovi Pavlovi Makovínyim a syn po niekdajšom administrátorovi zboru Vladimírovi Šoltésovi. Zazneli aj pozdravy z cirkevných zborov Terany a Sazdice.

V prvú októbrovú nedeľu sa veriaci zhromaždili na slávnostných službách Božích, aby Pána Boha oslavovali pri príležitosti 108. výročia pamiatky posvätenia Božieho chrámu, a zároveň Mu ďakovali za pomoc a požehnanie pri obnovovaní farskej budovy. Slávnostným kazateľom opäť bol administrátor seniora HOS ECAV na Slovensku Mgr. Miroslav Dubek, ktorý obnovenú farskú budovu posvätil.

Povolenie k zakúpeniu farskej budovy získal zbor po šiestich rokoch od podania prvej žiadosti. Napriek tomu, že si v roku 1955 farskú budovu zakúpil, kvôli problémom s nájomníkmi ju nemohol naplno využívať. Po mnohých peripetiách bola z Božej milosti 9. 11. 1958, v deň inštalácie prvého zborového farára Mgr. Michala Hudáka, farská budova slávnostne posvätená biskupským tajomníkom Kolomanom Zacharom zo Zvolena. Na fare sa uskutočňovali menšie opravy. Až v rokoch 1989 – 1991 začal Dr. h. c. prof. ThDr. Igor Kišš práce na modernizácii farskej budovy. Sám s dohľadom architekta naplánoval nové rozdelenie miestností ako vo farskom byte, tak aj v zborových priestoroch. Oblečený v pracovnom odeve podieľal sa aj on sám na tom, aby farská budova mohla čo najlepšie a najpraktickejšie slúžiť jeho nasledovníkom i samotnému zboru. Ďalšie väčšie rekonštrukcie týkajúce sa obnovy interiéru i exteriéru sa konali v rokoch 2003 – 2014.

Úprimná vďaka patrí Pánu Bohu za Jeho vedenie a požehnanie pri všetkých prácach, dobrovoľníkom z CZ ECAV Šahy a Sazdice za vykonanú prácu a mnohé milodary aj bratom a sestrám z Nemecka za finančnú pomoc.

„Ja však a môj dom budeme slúžiť Hospodinovi.“ (Józua 24, 15)