Zlatá konfirmácia v Príbovciach

Ešte sme nezabudli na konfirmáciu mládeže, ktorá sa konala na sviatok Svätej Trojice v Ev. a. v. kostole v Príbovciach, a už je tu opäť konfirmácia - tentoraz „zlatá konfirmácia“. Jubilujúci konfirmandi sa stretli 2. 6. 2013 na jubilejnej slávnosti po 50 rokoch.
Tradíciu „zlatej konfirmácie“ založil v roku 2005 vtedajší zborový farár Ľudovít Hroboň. Slávnostné služby Božie liturgovala zborová farárka Zuzana Szaboóvá. Po jej príhovore bol symbolicky obnovený konfirmačný sľub konfirmandov, ktorým sa tak znovu prihlásili k Pánu Ježišovi a našej evanjelickej cirkvi. Všetkým jubilantom bol odovzdaný Pamätný list, ktorý im bude pripomínať tento slávnostný deň. Jubilujúcim konfirmandom sa prihovoril aj zborový dozorca Peter Šalát.

Cirkevný zbor si pri príležitosti 230. výročia založenia samostatného Evanjelického cirkevného zboru v Príbovciach dal za cieľ v tejto bezslávnostnej polovici cirkevného roka prostredníctvom prezentácie histórie cirkevného zboru budovať evanjelickú identitu u svojich členov. V tento slávnostný deň zborový farár Marek Szabó pripomenul 99. výročie úmrtia (25. 5. 1914) piateho zborového farára Viliama Klimu. V krátkom príhovore priblížil život a dielo tohto výnimočného človeka, ktorý sa zapísal nielen do dejín evanjelického cirkevného zboru v Príbovciach. Slávnosti v cirkevnom zbore vyvrcholia 29. 9. 2013, keď si na slávnostných službách Božích pripomenieme konanie prvých služieb Božích v samostatnom cirkevnom zbore.

Všetkých prítomných povzbudil a ako vždy aj potešil svojím spevom zborový spevokol pod vedením Lucie Švábikovej. Po speve nasledovala sviatosť Večere Pánovej, ktorú prijímali konfirmandi spolu so svojimi rodinami a blízkymi.

Po skončení služieb Božích sa účastníci zišli na miestom cintoríne pri hrobe pána farára Jána Chalupku (19. 11. 1912 − 9. 9. 2002), kde mu požili na hrob kvety. V modlitbe a krátkej spomienke na neho mu vzdali úctu za všetko, čo pre nich spravil.

Na záver sa všetci jubilujúci konfirmandi stretli pri spoločnom obede, káve a zákuskoch, kde spomínali na mladé časy a rozprávali, čo zažili počas tých 50-tich rokov. V roku 1963 pristúpilo pred oltár v chráme v Príbovciach tridsaťdva detí − 20 dievčat a 12 chlapcov, aby potvrdili svoju krstnú zmluvu. Dnes sa na tejto slávnosti stretlo iba pätnásť z nich. Niektorí sa nemohli zúčastniť zo zdravotných alebo iných dôvodov, ďalší už odišli do večnosti.

Sme Pánu Bohu vďační, že sme našim veriacim mohli usporiadať takúto peknú slávnosť...