Zborový deň v Púchove

V 16. nedeľu po Svätej Trojici sa v púchovskom evanjelickom cirkevnom zbore uskutočnila opäť jedna z veľkých zborových udalostí - ZBOROVÝ DEŇ.
Podujatia sa začalo slávnostnými službami Božími. Zvláštnosťou služieb Božích bolo, že spievané piesne nesprevádzal organ, ale kresťanská kapela Milovaní („The Loved“), ktorá potom účinkovala aj v popoludňajších hodinách. Počas služieb Božích bolo aj požehnanie žiakov, študentov a učiteľov do nového školského roka.

Kázeň slova Božieho zamerala sestra farárka Lenka Rišiaňová na tému Ježiš priateľ detí – Ježiš žehná malým deťom. Výklad urobila z evanjelia Matúša 19, 13 – 15. Pripomenula, že všade, kde Ježiš bol, bolo množstvo ľudí. Chceli Ho vidieť, boli zvedaví, chceli Ho počuť, chorí chceli uzdravenie, zázrak. Prišli starší ľudia, mladí, mamičky s deťmi, ale hlavne chceli, aby sa ich dotýkal, aby ich požehnal. Zdôraznila, že Ježiš chce aj dnes, aby sme deti k Nemu prinášali: aby ich prinášali ku Krstu svätému, aby sme s nimi spoločne chodili do chrámu, spoločne s nimi čítali slovo Božie, vodili ich do detskej besiedky, posielali na mládež a spolu sa s nimi modlili. Ani to však nestačí, aby sme my a naše deti boli spasení. Dôležité je, aby naše srdce a srdce našich detí prijalo Pána Ježiša za svojho záchrancu. Ak srdcia našich detí prijmú Pána Ježiša a budú Mu verné, budú verné aj svojim rodičom a budú prejavovať kresťanskú lásku svojim blížnym. V kázni sestra farárka hovorila aj o tom, aby sme viac dôverovali Pánu Bohu. Veď aj teraz na začiatku školského roka si mnohí z rodičov kladú otázky, či to naše deti v škole zvládnu. A my rodičia Bohu máme dôverovať a vkladať naše deti do Jeho rúk a veriť, že On ich miluje a postará sa o ne. Aj dnes sa ich dotýka pri našich modlitbách, našom pokání, vo sviatostiach, pri našich chválach a prosbách.
Akoby symbolicky aj na tieto slávnostné služby Božie priniesli rodičia a krstní rodičia ku Krstu svätému malého Mareka, ktorého sestra farárka pokrstila a slávnostne uvítala ako nového člena púchovského cirkevného zboru.

Po službách Božích ochotné sestry a bratia zboru pripravili občerstvenie a spoločný obed, ktorý sa podával vo farskej záhrade. Po obedňajšej prestávke pokračoval zborový deň popoludní programom v chráme Božom. Úvod programu patril kresťanskej kapele Milovaní z Beckova. Pásmom slova a hudby podľa potlesku prítomných prispela k úspešnému priebehu zborového dňa. Brat farár Dušan Vaňko, ktorý vedie túto kresťanskú kapelu, v závere ich vystúpenia povedal, že ich vystúpenie chcelo priniesť posolstvo, že nielen oni ako kapela sú Milovaní, ale že aj nás poslucháčov Pán Boh miluje a že nás o tom uisťuje slovo Božie.

Prednáškou na tému Aké máš priority? poslúžil brat Jozef Kováč z Detskej misie. Na biblickom príbehu z 1. knihy Kráľov 17, 8 – 16 o Eliášovi v Sarepte a jeho stretnutí s vdovou a jej synom rozobral význam slov najprv a potom. Zdôraznil, že najprv máme hľadať kráľovstvo Božie a všetko nám bude pridané. Pri výklade uvedeného slova Božieho prítomným v chráme pripomenul, že ak Pána Boha milujeme, dávame ho na prvé miesto, potom sa On o nás postará.

Zborový deň bol zakončený spoločnými modlitbami.