Výročie smrti Júliusa Fila st.

Farár, biskup, teológ, filozof, pedagóg, novinár, spisovateľ... Aj ďalšie prívlastky by sme mohli dať k menu Júliusa Fila st., ktorého 10. výročie úmrtia sme si nedávno pripomínali. Členovia jeho rodného cirkevného zboru Liptovský Ján si na neho spomínali spolu s evanjelikmi z Košíc, kde dlhé roky pôsobil, v nedeľu 4. 5. 2014.
Slávnostným kazateľom na spomienkových službách Božích bol syn zosnulého brata biskupa, emeritný biskup Július Filo ml. Na ukrižovaného a vzkrieseného Pána Ježiša Krista ukázal svojou kázňou, ktorá bola založená na slovách zo Skutkov apoštolov, 2. kapitola: „Toho, ktorého uložená rada a predvídavá múdrosť Božia vydala, ste vy zamordovali, takže ste Ho rukám zločincov dali pribiť na kríž. Ale Boh Ho vzkriesil a zbavil bolestí smrti.“ Predovšetkým ako kazateľ slova Božieho túto veľkonočnú zvesť ohlasoval aj zosnulý brat biskup. Ňou bodal do sŕdc veriacich na miestach svojho pôsobenia: v Martine, kde pôsobil ako kaplán, vo Vyšnej Boci, v Poprade-Veľkej i v Košiciach, kde pôsobil 30 rokov ako zborový farár a dlhoročný biskup Východného dištriktu.

Na službách Božích a potom i pri hrobe na jánskom cintoríne zaspieval evanjelický spevokol z Košíc. Podnet k jeho vzniku pred mnohými rokmi dal práve brat biskup. Na službách Božích liturgovali okrem domáceho farára Petra Tajáta aj farári z košického cirkevného zboru: Dušan Havrila, ktorý bol posledným kaplánom brata biskupa, a Samuel Linkesch. Medzi hosťami bol aj farár Marek Twardzik s rodinou z poľskej Cisownice, ktorá je partnerským cirkevným zborom Liptovského Jána. Účastníčkou služieb Božích bola aj vdova po zosnulom bratovi biskupovi Elena Filová. Hostia ju pri slávnostnom obede pozdravili kvetmi a darčekmi a zaželali Božie požehnanie k jej životnému jubileu.