V Závažnej Porube si pripomenuli evakuáciu

V nedeľu 2. februára 2014 si cirkevný zbor v Závažnej Porube na službách Božích spomínali na ťažké chvíle, ktoré v obci prežívali na Hromnice v roku 1945. Každoročne si ich pripomínajú ako Deň pokánia.
Je to už 69 rokov, čo sa skončila 2. svetová vojna. Priniesla obrovské straty na životoch, materiálne škody a nemálo trápenia. Na Hromnice v roku 1945 zastal na desať týždňov v Závažnej Porube front. Bojujúce armády nariadili evakuáciu civilného obyvateľstva, aby straty na životoch boli čo najmenšie. Ľudia všetko zanechali doma a ratovali si holý život. Tieto udalosti najťažšie znášali starí ľudia a deti. Prejavila sa však vzájomná pomoc a súdržnosť. Strechu nad hlavou a kúsok chleba im poskytli obce východne od Liptovského Hrádku.

V kázni aj modlitbách brat farár Vladimír Pavlík citlivo a pravdivo pripomenul tieto udalosti. Veriaci odriekali Desať Božích prikázaní, odpovedali na spovedné otázky a prijali sviatosť Večere Pánovej. Vypočuli si dve piesne v podaní cirkevného spevokolu Fidelitas a oduševnene si zaspievali pieseň Ó, nechoď svetom sám.

Poslanec obecného zastupiteľstva Dušan Migaľa poďakoval, že cirkevný zbor nezabúda na najťažšie dni a týždne v histórii obce. Príhovor zakončil Rúfusovou básňou Modlitba za mier. Chrámové spoločenstvo modlitbou prosilo Pána Boha o milosť a ochranu v nastávajúcich dňoch, aby zlo, násilie a zloba nebude mať miesta medzi ľuďmi.