Stretnutie veriacich z artikulárnych cirkevných zborov vo Svätom Kríži

V nedeľu 15. septembra 2013 sa v drevenom evanjelickom artikulárnom kostole vo Svätom Kríži uskutočnilo 2. stretnutie veriacich z cirkevných zborov Istebné, Leštiny, Kežmarok, Hronsek a Svätý Kríž − Lazisko, v ktorých sú drevené artikulárne kostoly. Prvé stretnutie sa uskutočnilo v r. 2012 v CZ Istebné.
Prítomných veriacich privítal domáci zborový farár Daniel Baláž a zborová dozorkyňa Elena Droppová. Liturgiou poslúžili sestry farárky Janka Velebírová-Hudáková (CZ Leštiny), Alena Ďurčíková (CZ Istebné) i Anna Jakušová (CZ Hronsek). Slávnostným kazateľom slova Božieho bol brat senior Tatranského seniorátu Roman Porubän, ktorý sa zamýšľal nad textom z knihy Józua 1, 1 − 2 a poslúžil i liturgiou. Počas služieb Božích prítomných pozdravili všetci duchovní predstavitelia z artikulárnych zborov. Prítomných pozdravili aj spevokoly z Kežmarku a Hronseku. Nechýbalo ani vystúpenie detského spevokolu Svätojánske mušky z CZ Liptovský Ján.

Po spoločnom obede a posedení pri guláši stretnutie veriacich z artikulárnych cirkevných zborov pokračovalo predstavením detí z CZ Istebné, ktoré nacvičili scénku. Veľkým prínosom bolo aj vystúpenie detského spevokolu ZVONČEK z CZ Hybe. Práve vďaka mládežníkom a technikom z CZ Hybe bol zabezpečený dopoludňajší kamerový prenos služieb Božích a popoludňajší prenos programu na veľkoplošné plátno.

Následne prítomní prešli k pamätníku v zatopenej obci Paludza (cca 5 km od Svätého Kríža), kde bol pôvodne pred 320 rokmi v r. 1693 postavený drevený artikulárny kostol, ktorý bol v r. 1974 – 1982 v dôsledku výstavby vodného diela Liptovská Mara prenesený do Svätého Kríža. Dôležité historické fakty o obci Paludza i o vtedajšom cirkevnom zbore priblížila sestra Daniela Fiačanová.

Nasledovalo položenie venca k pamätníku a zasadenie pamätnej lipy, ktorá bude nielen spomienkou na toto stretnutie, ale taktiež bude zapísaná medzi ostatné stromy, ktoré sa v cirkevných zboroch sadia pri slávnostiach pri blížiacom sa 500. výročí reformácie. Na sadení lipy sa podieľali všetci zúčastnení duchovní predstavitelia z artikulárnych zborov.

Následne brat senior R. Porubän v modlitbe vyprosil od Pána Boha požehnanie a ochranu na ceste domov a po zaspievaní piesne Smieť žiť pre Krista udelil prítomným požehnanie.