Spomienkové služby Božie v Novom Smokovci

V nedeľu 29. 9. 2013 sa v Novom Smokovci konali spomienkové služby Božie pri príležitosti 220. výročia založenia Starého Smokovca a 170. výročia narodenia zakladateľa Nového Smokovca MUDr. Mikuláša Szontagha. CZ ECAV Vysoké Tatry na nich privítal generálneho biskupa Miloša Klátika s manželkou.
Pri tejto milej príležitosti brat generálny biskup poslúžil zvesťou Božieho slova na základe starocirkevného evanjelia 18. nedele po Svätej Trojici z Mt 22, 34 − 40. „Táto nedeľa nám pripomína poslušnosť lásky voči Pánu Bohu i k blížnym a život lekára Mikuláša Szontagha, zakladateľa klimatickej liečby v bývalom Uhorsku – nám tú poslušnosť lásky konkretizuje výborným príkladom,“ povedal brat generálny biskup v úvode kázne a zdôraznil, že Dr. Szontagh bol hlboko veriacim človekom a aktívne pôsobil v cirkvi: 29 rokov bol dozorcom Podtatranského seniorátu a kurátorom vo Veľkom Slavkove a v posledných dvoch rokoch života dozorcom v Potiskom dištrikte; v r. 1891 − 1893 bol i členom synody. Rodina Szontaghovcov darovala cirkvi kostol Novom Smokovci, ktorý bol posvätený v júli 1887.

Kazateľ sa zamýšľal nad obsahom Ježišovho „dvojprikázania lásky“ z Mt 22 a na záver kázne povedal: „Mnoho ľudí v minulosti i v súčasnosti týmto prikázaním žilo a žije, a preto ich život nechal a necháva za sebou stopy lásky k Pánu Bohu, a tak aj k blížnym. Jedným z tých Božích svedkov lásky bol i lekár Mikuláš Szontágh. Prosme Trojjediného Pána Boha o Jeho pomoc, aby sme k týmto svedkom patrili aj my, žijúci v tejto časnosti.“

Domáci brat farár načrtol históriu života Dr. Mikuláša Szontagha, ktorou sa zaoberá už vyše 20 rokov. Zdôraznil, že to bola jedinečná osobnosť, nedocenená našou spoločnosťou a ani v rámci kúpeľníctva na Slovensku. Dielo, ktoré po sebe zanechal, by nikto z nás nevytvoril ani za 50 rokov. Jeho obetavá služba v láske k blížnemu sa naplno rozvinula v lone tatranskej prírody. V jeho „stopách lásky“ šiel i jeho syn Dr. M. Szontagh ml., ktorý po roku 1948 pôsobil ako sekundárny lekár v Levoči, kde zomrel vo veľkej chudobe 25. 7. 1963. Pochovaný je v Poprade-Veľkej.

Chrámovému spoločenstvu sa prihovorili Róbert Tokár, správca tatranskej rímskokatolíckej farnosti, a Milan Petrula z Ekumenickej pastoračnej služby pri MV SR, ktorý odovzdal pamätné medaily domácemu bratovi farárovi a bratovi generálnemu biskupovi k jeho životnému jubileu. Za susedný zbor a Tatranský seniorát sa prihovoril brat Pavel Povec z Gerlachova. Pán Tomáš Bittera z Bratislavy odovzdal cirkevnému zboru ako dar erb rodiny Szontaghovcov, namaľovaný na skle. Na ďakovných službách Božích sa zúčastnil aj primátor Ing. Ján Mokoš. Do programu služieb Božích prispel spevokol Agapé a manželia Lichvárovi z Popradu. Veľmi netradičným sprievodom k piesni Boh náš je láska bola fujara.

V závere služieb Božích brat generálny biskup posvätil nové nádoby k Večeri Pánovej, ktoré zbor dostal ako dar z Nemecka. Celé služby Božie − kázeň, spevy, piesne a modlitby, ako aj návšteva krypty Szontaghovcov sa niesli v znamení témy nedele − „poslušnosť lásky“. Nasledovalo spoločné posedenie vo vile Dr. Szontagh, kde zakladateľ Nového Smokovca prežil 26 plodných rokov života.

Foto: Ivan Urbanovič