Spomienka na ThB. Petra Škodáčka

Spomienka na ThB. Petra Škodáčka

V sobotu 23. júla 2016 sa v Evanjelickom kostole v Považskej Bystrici stretlo 50 účastníkov – členov Konfederácie politických väzňov Slovenska, aby si uctili požehnanú pamiatku evanjelického kňaza – trpiteľa Petra Škodáčka.
Na úvod podujatia sa konala krátka pobožnosť, ktorú mal brat diakon Ľubomír Marcina. Po modlitbe a zaspievaní smútočného žalmu zaznel príhovor na text Žid 13, 7. Predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska Peter Sandtner následne odovzdal bratovi diakonovi Ľubomírovi Marcinovi bronzovú medailu za utrpenie (väzenie), ktoré mu bolo spôsobené komunistickým režimom za jeho náboženské presvedčenie a nezlomnú vieru. Nasledovala prednáška z kroniky cirkevného zboru o bratovi farárovi Petrovi Škodáčkovi.

Peter Škodáček ako mladý farár – administrátor púchovského cirkevného zboru – sa vo výraznej miere zaslúžil o vybudovanie evanjelického zborového domu v Púchove, ako aj modlitebne vo filiálke Hoštiná. Počas vojnových rokov vo vtedajšej najväčšej filiálke púchovského CZ ECAV – v Považskej Bystrici (600 duší) v spolupráci s oddanými a horlivými tamojšími evanjelikmi vybudoval zborový dom s kostolom . S neúnavnou horlivosťou a misijnou prácou sa zaslúžil o rozvoj a napredovanie považskobystrického cirkevného zboru. Počas tzv. Slovenského štátu, Peter Škodáček prežíval trpké chvíle v podobe udávaní, domových prehliadok od gestapa, gardistov a ich prisluhovačov. Dvakrát sa mu podarilo utiecť pred zatykačom, nakoľko bol zapísaný v tzv. Čiernej knihe a mal byť pri zadržaní okamžite zastrelený. Počas kňazskej služby v Púchove pokrstil 30 židovských občanov, čím ich zachránil pred deportáciou na smrť. Po druhej svetovej vojne dostal za činnosť v SNP a protifašistickom odboji mnohé štátne vyznamenania. Od roku 1945 do roku 1948 bol predsedom Okresného národného výboru v Púchove. Keď sa k moci dostali komunisti, stal sa ako aktívny člen Demokratickej strany opäť objektom ich prenasledovania a šikanovania. Časté domové prehliadky, kruté vypočúvania, pozbavenie kňazského úradu a vypovedanie celej jeho rodiny z Púchova predchádzali jeho odsúdeniu a uväzneniu na tri roky. K súdnej rehabilitácii jeho osoby došlo až v roku 1968. Dlhé roky trvajúceho príkoria zanechali na jeho živote ťažké zdravotné následky. Zomrel 5. decembra 1983; pochovaný bol v Košťanoch nad Turcom.

Cirkevný zbor ECAV Považská Bystrica z iniciatívy terajšieho duchovného pastiera brata diakona Ľubomíra Marcinu mu 5. septembra 2010 za prítomnosti brata generálneho biskupa ECAV na Slovensku Miloša Klátika a ďalších významných hostí počas veľkej misijnej slávnosti odhalil v predsieni kostola pamätnú tabuľu. V rámci slávnosti bola k pamätnej tabuli položená kytica kvetov.

Galéria k článku