Slávnosť inštalácie vo Vranove nad Topľou

23. nedeľa po Svätej Trojici 8. novembra 2015 bola pre cirkevný zbor vo Vranove nad Topľou mimoriadna: na slávnostných službách Božích bol za zborového farára inštalovaný Mgr. Martin Vargovčák.
Ježiš Kristus hovorí: „Nie vy ste si mňa vyvolili, ale ja som si vyvolil vás, aby ste šli a prinášali ovocie a vaše ovocie aby zostávalo...“ (J 15, 16)

Na službách Božích sme privítali mnohých vzácnych hostí: biskupa VD ECAV Slavomíra Sabola − slávnostného kazateľa slova Božieho, seniora ŠZS Jána Velebíra, ktorý vykonal akt inštalácie, dozorcu VD ECAV Jána Brozmana, seniora Turčianskeho seniorátu Mariána Kaňucha i mnohých ďalších bratov farárov a sestry farárky, ktorí prijali pozvanie a prišli sa s nami deliť o radosť, ktorú sme prežívali.

Vďačnosť a bratsko-sesterskú lásku sme pociťovali aj pri príchode desiatok bratov a sestier z cirkevného zboru v Turanoch, kde brat farár pôsobil pred príchodom do Vranova nad Topľou, a z jeho rodného cirkevného zboru – z Košíc.

Pozvanie prijali aj duchovní z Rímskokatolíckej cirkvi a Cirkvi bratskej, predstavitelia štátnej správy, samosprávy aj predstavitelia vzdelávacích inštitúcií: z Gymnázia vo Vranove nad Topľou a z EKG v Prešove.

Visiac na perách kazateľovi, bratovi biskupovi Slavomírovi Sabolovi, sme s prorokom Eliášom v mysliach putovali na vrch Karmel, aby sme „uvideli, zažili, pocítili a precítili“ veľkosť, moc, slávu i milosť Božiu.

Slávnostné služby Božie boli zážitkom plným ľudskej lásky, ktorý v nás zanechali úprimné pozdravy prítomných hostí, aj umeleckým zážitkom z vystúpení spevokolov z Turian, Košíc i domácich. Veľmi milý bol i pozdrav detí z našej detskej besiedky. Akousi „bodkou“ za slávnostnými službami Božími bolo zasadenie lipy – Stromu reformácie pred chrámom Božím.

Vrúcne sme sa modlili za nového brata farára, skôr než sme vedeli, kto ním bude, skôr než sme si ho zvolili. Sme Pánu Bohu nesmierne vďační, že Jeho riadením prišla do Vranova nad Topľou dvojica manželov – brat farár Martin Vargovčák a sestra farárka Kristína Vargovčáková, pripravených a ochotných pracovať na vinici Pánovej práve v našom cirkevnom zbore. Oslovením, zvolením a inštaláciou sme im otvorili nielen „dvere“ nášho cirkevného zboru, ale i naše srdcia. A tak spoločne voláme:

„Pane, Tvoja cirkev tak veľmi potrebuje Tvoju milosť a pomoc. Potrebuje aj ľudí, ktorí ju budú viest, spravovať a budovať v láske ako Tvoje telo. Prosíme, Ty sám prebúdzaj a pridávaj nám pracovníkov. Ty sám skrze Ducha Svätého veď a vyučuj tých, ktorých si nám dal ako predstavených. Pomáhaj, aby sme ich prijímali a rešpektovali v láske. Pane, zmiluj sa nad cirkvou. Amen.“