Pripomenutie 65. výročia konfirmácie

Dlhoročný martinský kňaz Ľudovít Vajdička patril medzi príkladných evanjelických farárov, ktorí sa stali symbolom odporu proti ateistickému režimu. Práve v období jeho pôsobenia v Martine bolo konfirmovaných 92 mladých ľudí, ktorí napriek nepriaznivým politickým okolnostiam túžili verne nasledovať Krista a patriť do evanjelického spoločenstva veriacich.
V nedeľu 6. júla 2014 sa na pôde evanjelického cirkevného zboru v Martine konal ďalší ročník obľúbeného zborového dňa, v rámci ktorého sme si pripomenuli aj konfirmáciu 92 konfirmandov z roku 1949. Po šesťdesiatich piatich rokoch sa na Memorandovom námestí v Martine stretla skupina pätnástich konfirmandov, ktorí si našli celoživotné zaľúbenie, ochranu a nádej vo viere v Ježiša Krista.

Jubilujúci konfirmandi pred širokým zhromaždením opäť vyznali svoju vieru tak, ako to urobili kedysi na výzvu neoprávnene zatknutého a v období totality nespravodlivo väzneného martinského kňaza Ľudovíta Vajdičku. Po vyznaní viery tentoraz prijali požehnanie zborového farára Milana Kubíka, ktorý každého osobitne na ďalší úsek života vo viere požehnal na čelo kresťanským krížom – znakom spásy. Jubilantom bol odovzdaný aj pamätný list s biblickým veršom z poslednej novozmluvnej knihy Zjavenie Jána: „Buď verný až do smrti a dám ti veniec života“ (Zj 2, 10b). Podľa martinského bibliografa Miloša Kovačku boli medzi konfirmandmi viacerí dlhoroční zboroví presbyteri, ale i pamätníci či bojovníci proti komunistickému prenasledovaniu.

Slávnostné pripomenutie 65. výročia konfirmácie navrhla a zorganizovala jubilujúca konfirmandka pani Elena Šenoldová, rod. Danková. Pätnásti konfirmandi nášho cirkevného zboru z roku 1949 boli hlasným potleskom prítomných účastníkov zborového dňa povzbudení k pokračujúcej vytrvalosti v živej viere, ktorá poukazuje na Božiu starostlivosť, milosť a lásku. Soli Deo Gloria!

Fotografie: Igor Pĺž