Požehnaná slávnosť v Sučanoch

„Lebo lepší je deň v Tvojich sieňach ako inde tisíc.“ (Žalm 84, 11) Slová žalmistu krásne vyjadrujú atmosféru i bohatý duchovný odkaz slávnostných služieb Božích, ktoré sa konali pri príležitosti 150. výročia posvätenia chrámu v Sučanoch.
Oči domácich bratov a sestier sa úprimne tešili a zároveň ďakovali Pánu Bohu za požehnanie, ktoré sa im do života dostávalo a dostáva práve skrze chrám vybudovaný svedectvom viery našich predkov. Po období rekonštrukčných prác sa vynovený chrám naplnil do posledného miesta, a tak zaiste pripomínal deň, keď presne pred 150 rokmi Dr. Karol Kuzmány, vtedajší superintendent, za účasti slávnostného zhromaždenia bratov a sestier zo Sučian a z fílií – z Lipovca, Turčianskych Kľačian, Podhradia a Turčianskej Štiavničky – posvätil novovybudovaný chrám.

Služby Božie sa niesli v znamení vďaky za minulosť, ale i nádejného očakávania do budúcnosti. Brat emeritný biskup VD Mgr. Igor Mišina vo svojej kázňovej zvesti nadviazal na slová apoštola Pavla na Areopágu a sprítomnil Pavlovu zvesť chrámovému zhromaždeniu. Pripomenul, že spoznávanie Trojjediného Pána Boha v chráme je našou výsadou, darom i životnou silou, ktorá vedie i k tomu, aby aj v nás si On postavil svoj chrám, nie rukou vybudovaný. Silné posolstvo korešpondovalo so slovami pozdravnej básne brata farára Ladislava Fričovského, napísanej práve pre toto výročie (úryvok):

Každý chrám má svoju históriu.
Nie je len na to, aby nad obcou stál.
Skôr aby tým svedčil, čo dnes žijú,
ako Boha ich rod ctil a miloval,

keď chrám starý, ohňom poškodený,
prebudoval, nanovo ho postavil,
by sa v ňom každý na chrám Ducha menil,
nebeského Otca žitím oslávil.

Program služieb Božích bol obohatený aj ľudovou muzikou z Podhradia, ktorá dôstojne a sviežo sprevádzala chrámový spev. Peknými piesňami prispeli k slávnostnému charakteru služieb Božích spevokoly – spevokol cirkevného zboru, spevokol z Turčianskych Kľačian i detský spevokol Roľničky. Zazneli aj pozdravné príhovory a stručný prehľad histórie domáceho cirkevného zboru. Svojou prítomnosťou domácich potešili duchovní, ktorí slúžili v cirkevnom zbore v minulosti. Po skončení služieb Božích boli všetci pozvaní na spoločné občerstvenie, kde sa podarilo vytvoriť skutočne rodinnú atmosféru.

Za požehnaný deň patrí vďaka v prvom rade Pánu Bohu, ale aj všetkým tým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na renovácii chrámu či na prípravách slávnostného dňa.

Soli Deo gloria!