Posviacka penziónu Lutherov dom

V nedeľu 14. novembra 2016 v CZ ECAV Partizánska Ľupča po troch rokoch stavebných prác na bývalom chátrajúcom cirkevnom dome slávnostne posvätili zrekonštruovaný Evanjelický penzión Lutherov dom.
Slávnosti predchádzala spoveď a prisluhovanie velebnej sviatosti Večere Pánovej v sobotu večer v chráme Božom za veľkej účasti veriacich. Spovedným príhovorom poslúžil brat farár Mgr. Jozef Pacek z Kremnice a liturgiou brat farár Mgr. Marián Bochnička z Liptovského Mikuláša.

V nedeľu už od skorého rána hlahol zvonov ľupčianskych kostolov a mestskej veže vítal vzácnych hostí, ktorí prichádzali do Partizánskej Ľupče, aby sa zúčastnili slávnostných služieb Božích. Tie sa začali o 10.00 hod. v zaplnenom chráme Božom, kde slávnostné zhromaždenie a vzácnych hostí privítala zborová sestra dozorkyňa Mgr. Janka Janičinová. Slávnostným kazateľom bol brat biskup VD Mgr. Slavomír Sabol. Služby Božie svojím vystúpením obohatila cirkevná dychovka Posaunenchor z Mníška nad Hnilcom, zborový spevokol a domáca hudobné skupina „Hosana“. Na organe okrem domáceho zborového kantora hral a spolu s Posaunenchorom nábožný spev sprevádzal MgA Janko Siroma, rodák z Kovačice v Srbsku. Genézu opráv Lutherovho domu prítomným priblížil zborový brat farár Mgr. Ján Molčan, ktorý poďakoval všetkým obetavým brigádnikom, ochotným dobrodincom a sponzorom. Náročná rekonštrukcia a prestavba chátrajúcej budovy bez dobrovoľnej brigádnickej pomoci ochotných cirkevníkov vyšla cirkevný zbor na 105 000,- eur. Financovaná bola z vlastných zdrojov, ofier, milodarov a nemalej sponzorskej pomoci dobrodincov. Na zbierku v cirkevnom zbore prispeli aj veriaci z rímskokatolíckej farnosti.

Na službách Božích sa chrámovému spoločenstvu prihovorili zástupcovia hostí zo zahraničia, ktorí boli od piatka spolu so svojimi delegáciami hosťami cirkevného zboru, brat dozorca Cirkevného zboru Slovenského evanjelického luteránskeho seniorátu v Rumunsku v Nadlaku Mgr. Pavel Nagy Gyuris Krokos, dozorca Cirkevného zboru Slovenskej evanjelickej a. v. cirkvi v Srbsku v Báčskom Petrovci Ján Čáni, brat seniorálny dozorca LOS Ing. Peter Gärtner a zástupca starostu obce Partizánska Ľupča Július Sokol. Sestra zborová dozorkyňa Mgr. Janka Janičinová poďakovala zborovému farárovi Mgr. Jánovi Molčanovi a zborovému kurátorovi Ľubomírovi Tomčíkovi za obetavú prácu a službu pri rekonštrukcii Lutherovho domu a odovzdala im vecné dary.

Po skončení služieb Božích v chráme sa zhromaždenie za hlaholu zvonov presunulo k budove Lutherovho domu, kde sestra seniorka LOS Mgr. Katarína Hudáková vykonala posviacku zrekonštruovaného evanjelického penziónu. Slávnosť bola ukončená mohutným spevom evanjelickej hymny „Hrad prepevný“, sprevádzanej cirkevnou dychovkou Posaunenchor. Všetci hostia, obetaví brigádnici, dobrodinci a sponzori boli pozvaní na slávnostný obed v kultúrnom dome.

Posviackou Lutherovho domu boli v cirkevnom zbore zavŕšené stavebné a rekonštrukčné práce na všetkých budovách vo vlastníctve cirkevného zboru. Počas siedmich rokov boli generálne opravené kostoly v Partizánskej Ľupči, v Dúbrave, kde bol do chrámu zadovážený aj nový vyrezávaný oltár a digitálne zvony, generálnou opravou prešla aj historická fara a areál fary, na filiálkach boli zriadené nové bohoslužobné miesta, modlitebňa v Krmeši a kaplnka v Potoku. Zrekonštruovaný Lutherov dom spolu s historickou farou a monumentálnym evanjelickým chrámom tak zapadol do historického jadra najstaršieho bývalého kráľovského mestečka na Liptove – Partizánskej (bývalej Nemeckej) Ľupče.

Vďaka Ti, Trojjediný Bože, za všetko Tvoje požehnanie.

„Hospodin je s nami – Sion pod Tatrami!“