Posviacka obnoveného chrámu v Kráľovej Lehote

So slovami vďaky za všetku Božiu lásku, pomoc a Jeho hojné nebeské požehnanie sme vchádzali do nášho kostola v Kráľovej Lehote v slnečné nedeľné ráno 20. 10. 2013. Pripomínali sme si 230. výročie založenia a osamostatnenia od Hýb, 90. výročie príchodu brata farára Jána Dérera, ktorý tu v službe Pánovej verne pôsobil 56 rokov, a ďakovali sme za požehnanie diela obnovy nášho chrámu.
Na úvod slávnostných služieb Božích všetkých prítomných privítali básňami deti z detskej besiedky a príhovorom brat zborový poddozorca Ing. Ivan Gabčo. Naše pozvanie na slávnosť prijali vzácni hostia: dôstojný brat generálny biskup našej cirkvi PhDr. Mgr. Miloš Klátik, PhD., s manželkou Oľgou Klátikovou, vznešená sestra seniorka nášho Liptovsko-oravského seniorátu Mgr. Katarína Hudáková spolu s bratom seniorálnym dozorcom Ing. arch. Ondrejom Mrlianom, brat konsenior, zborový farár z Hýb Mgr. Stanislav Grega, Mgr. Ján Molčan, zborový farár v Partizánskej Ľupči, Mgr. Pavel Plachtinský, niekdajší administrátor zboru a rímskokatolícky brat farár Ľubomír Hajdučík.

Celé služby Božie boli naplnené vďakou voči Pánu Bohu, a to tak zo strany veriacich z domáceho cirkevného zboru, ako aj hostí z okolitých cirkevných zborov, ktorí prišli spolu s nami prežiť požehnanú a milú slávnosť.

Akt posviacky nášho obnoveného chrámu, ktorý zvonku prešiel kompletnou rekonštrukciou od novej strešnej krytiny, nových drevených eurookien, novej fasády až po prekrytie nových vstupných schodov, vykonala sestra seniorka. Vo svojom príhovore poukázala na to, aký milý je náš chrám, a preto si ho majú domáci viery vážiť a s vďakou prichádzať na miesta, kde je zvestované vzácne slovo Božie.

Po Confirma Deus a Kréde prítomných pozdravili svojím programom tí najmenší - deti z detskej besiedky. Zaspievali piesne Som dieťa ešte malé a Ach, to moje srdiečko. Prednesená bola modlitba od Martina Rázusa.

Zvesťou Božieho slova na základe príbehu o Zacheovi nám poslúžil brat generálny biskup. V kázni zdôraznil, že ako pre Zachea, tak aj pre nás má byť tým najdôležitejším to, aby sme využívali možnosť stretnúť sa so živým Kristom, lebo stretnutie s Ním má aj dnes moc meniť naše životy. Preto máme prichádzať k počúvaniu Jeho slova vždy, keď nás zvony volajú do chrámu Božieho.

Po kázni nasledovalo vystúpenie spojeného spevokolu cirkevných zborov Kráľova Lehota a Hybe. Medzi piesňami Ty mojou silou si a Spievaj Pánovi zaznela báseň Martina Rázusa Pri nohách Pánových.

Domáca sestra farárka oboznámila prítomných s históriou Cirkevného zboru ECAV Kráľova Lehota od jeho vzniku v roku 1783 až po súčasnosť. Za 230 rokov existencie v našom cirkevnom zbore spolu s administrátormi pôsobilo 24 kňazov. Za všetkých spomenula aspoň Jozefa Janiša (1913 – 1923) a jeho nástupcu Jána Dérera, ktorý bol pred 90 rokmi zvolený za duchovného pastiera v Kráľovej Lehote a za svoje 56-ročné pôsobenie vykonal množstvo práce v cirkevnom zbore, ale aj v obci a zotrval tu až do svojej smrti 9. augusta 1979. Sestra farárka poďakovala za všetkých ordinovaných, ale aj neordinovaných pracovníkov, ktorí tvorili históriu cirkevného zboru v Kráľovej Lehote. Z mnohých administrátorov zboru bol kyticou vďaky pozdravený prítomný brat farár Pavel Plachtinský.

Naša vďaka patrí všetkým, ktorí pracovali v našom cirkevnom zbore v minulosti, aj tým, ktorí v ňom s láskou a horlivosťou viery slúžia dnes. Poďakovanie patrí všetkým. Ďakujeme firme SIPS, s. r. o., Lipt. Hrádok za vykonanú rekonštrukciu chrámu, ako aj domácim viery, ktorí prispeli do zbierky na opravu kostola.

Slávnostné služby Božie boli ukončené Áronovským požehnaním brata generálneho biskupa a hymnou našej evanjelickej cirkvi Hrad prepevný.

Vďaka Pánu Bohu náš chrám dostal nový šat a stal sa okrasou nielen nášho cirkevného zboru, ale aj celej Kráľovej Lehoty. Našou spoločnou prosbou je, aby nám Pán cirkvi pomáhal aj naďalej, a to aj pri obnove duchovného života každého jedného z nás.

Ďakujte Hospodinovi, lebo je dobrý, lebo naveky trvá Jeho milosť. Ž 107, 1