Popradčania Davidovi Huszovi

V Ev. a. v. kostole v Poprade sa 24. 11. 2014 uskutočnili slávnostné služby Božie na pripomienku 200. výročia narodenia cirkevného inšpektora a mecéna cirkevného zboru Davida Husza, ktorého Popradčania volali aj Otec mesta.
Táto slávnosť nebola náhodná. Uskutočnila sa v týždni, počas ktorého sa konali viaceré podujatia venované Davidovi Huszovi, a bola súčasťou osláv mesta Poprad. Zaujímavosťou je, že podobizne Davida Husza a iných popradských osobností dal mestský úrad umiestniť na autobusy MDH aj s popisom ich významu pre rozvoj mesta. Takto deklaroval snahu o hľadanie skutočných ľudských hodnôt a osobností, ktoré môžu byť príkladom v dobe plnej falošných mediálnych „celebrít a hviezd“.

Dôstojnosť službám Božím dodala účasť biskupa VD ECAV Slavomíra Sabola a seniora Romana Porubäna, ktorí s miestnym farárom Liborom Bednárom a spevokolom cirkevného zboru v Poprade pod vedením Marty Bednárovej vytvorili nádhernú duchovnú atmosféru, počas ktorej biskup Sabol odhalil pamätnú tabuľu Davidovi Huszovi, s vďakou venovanú cirkevným zborom a popradskými evanjelikmi.

Prečo sa na túto výraznú osobnosť nezabudlo ani po 200 rokoch a kto bol David Husz?