Pohrebná rozlúčka s Mgr. Darinou Basaríkovou

So svojou sestrou farárkou Darinou Basaríkovou sa rozlúčili v Chráme Božom v Mengusovciach v stredu podvečer 4. mája 2016. Pohrebná pobožnosť sa konala vo štvrtok 5. mája 2016 v Chráme Svätej Trojice v Prešove.
S prvým májom sa spája veľa prívlastkov, ktoré vyjadrujú spomienky na veľké udalosti, lásku alebo radosť z prebúdzajúcej sa prírody. Pre rodinu Basaríkovú, Zuzčinovú, priateľov, cirkev, ale aj spolužiakov bude od tohto roku aj smutný.

Trinásť dní po dožití sa 66 rokov života nás náhle opustila sestra farárka Mgr. Darina Basaríková, rod. Zuzčinová. Narodila dňa 18. apríla 1950 už nebohému Jánovi Zuščinovi a Anne, rod. Gállovej, v Záhradnom pri Prešov ako prvé dieťa. Pokrstená bola 30. apríla 1950 v CZ Chmeľovec. Konfirmovaná bola 24. mája 1964 v CZ Vranov nad Topľou, kde ukončila v r. 1965 aj základnú školu. SVŠ ukončila v Prešove v roku 1968. Po nej nastúpila na SEBF v Bratislave, ktorú ukončila v r. 1973 a v tom istom roku spolu s ďalšími siedmimi absolventmi SEBF bola 23. septembra 1973 ordinovaná v košickom chráme Božom d. p. biskupom Júliusom Filom st. Dňa 23. februára 1974 vstúpila do manželského stavu s Jánom Basaríkom. Pán požehnal ich manželstvo dvoma synmi. Pre neprajnosť pomerov v bývalom režime do služby cirkvi nastúpila až 1. marca 1974 ako námestná farárka CZ Kalná nad Hronom v Dunajsko-nitrianskom senioráte. Tu pôsobila do 30. novembra 1980. Počas jej pôsobenia získal zbor budovu na budúcu modlitebňu a rozbehol sa duchovný život vo viacerých smeroch. Po odchode z Kalnej si ju CZ Mengusovce v Tatranskom senioráte zvolil za zborovú farárku. Tu pôsobila od 1. decembra 1980 do 31. októbra 2000. Jej zanietenie pre službu evanjelia prinieslo aj v tomto podtatranskom zbore bohatú úrodu. Zažila tu i bolestné chvíle, keď jej Pán odvolal v roku 1994 manžela Jána. Dňa 1. novembra 2000 prešla do CZ Betliar v Gemerskom senioráte. Už po dvoch rokoch jej prácu ocenila cirkev, keď ju poverila úlohou administrátorky seniora Gemerského seniorátu. Bola zvolená do Generálneho presbyterstva ECAV na Slovensku a ako členka Synody aktívne pracovala na skvalitnení duchovného života cirkvi. Dňa 31. októbra 2009 odišla do starobného dôchodku. Dni zaslúženého odpočinku trávila v kruhu rodín svojich synov v Mengusovciach, kde si s manželom vybudovali rodinný dom. Synovia s rodinami boli nielen jej radosťou, ale aj oporou, najmä počas 22 rokov vdovstva. Jej najbližší boli s ňou i vo chvíli rozlúčky s touto časnosťou.

Pohrebná pobožnosť sa konala vo štvrtok 5. 5. 2016 v Chráme Svätej Trojice v Prešove. Zaplnený prešovský chrám smútiacich, za hojnej účasti oltárnych bratov a sestier, vedených d. p. biskupom VD Slavomírom Sabolom, s. seniorky Liptovsko-oravského seniorátu a br. seniorov Šarišsko-zemplínskeho, Gemerského, Tatranského a Dunajsko-nitrianskeho seniorátu ďakoval Pánu Bohu za vernú služobnicu Pánovu.

Dôstojným vyvrcholením trúchloslužby bola kázeň brata biskupa. Založil ju na slovách Pána Ježiša z J 16, 16 – 24. Zdôraznil Pánovo slovo „máličko“. Jeho význam je v krátkosti času, ktorý máme, v zodpovednosti za jeho využitie, spomenul zodpovednú službu zosnulej na vinici Pánovej, na radosť, do ktorej si ju teraz povolal Pán, i na to, že On sám učil sestru farárku pozerať na túto časnosť v zornom poli večnosti. Na záver kázne potešoval pozostalú rodinku, aby nasledovali Pána v modlitbe a prijali istotu, ktorú mal On sám: nie som sám, lebo Otec je so mnou.

Za rodinu a priateľov a cirkevný zbor sa odobral zborový farár Tibor Molnár z Mengusoviec, za CZ Betliar brat farár Ján Gdovin, za CZ Kalná n/Hr. senior Ján Jančo a za spolužiakov Slavomír Gallo. List Predsedníctva ECAV s poďakovaním za všetku prácu zosnulej sestry Basaríkovej v grémiách cirkvi prečítal prešovský brat farár Ondrej Koč ml., ktorý sa pričinil dôstojný priebeh pohrebnej počestnosti.

Fotografie: Archív - Gemerská Poloma, 2012