Pohrebná rozlúčka s bratom dozorcom Mgr. Miroslavom Kortmanom

„Všetko je v Božích rukách!“ To boli posledné slová nášho spolubrata Miroslava Kortmana na nemocničnom lôžku v Žiline, kde dobojoval boj so zákernou chorobou. Mal veľkú túžbu žiť. Pán, žiaľ, rozhodol inak a my sa koríme Jeho svätej vôli, na ktorú nás upomína aj žalmista v 31. žalme: „V Tvojej ruke sú moje časy.“
Do Božích rúk náš zosnulý spolubrat porúčal nielen seba, ale aj svoju milovanú rodinu, cirkevný zbor i diakoniu. Môžeme povedať, že bol jedným z nosných pilierov novodobej histórie považskobystrického cirkevného zboru, na ktorom mu úprimne záležalo. Ako zborový presbyter a neskôr zborový dozorca i správca novozriadeného Strediska Evanjelickej diakonie v Považskej Bystrici bol horlivým pokračovateľom v úsilí svojho otca Miloslava a starého otca Milana Kortmanovcov o budovania cirkevného zboru. K 70. výročiu posviacky zborového domu spracoval a zostavil knižnú pamätnicu. Rád prispieval do cirkevnej tlače, zvlášť do zborového časopisu Emanuel. Z jeho podnetu bola v predsieni kostola nainštalovaná obrazová tabula „Cirkevný zbor v premenách času“. Spoluorganizoval práce pri generálnej oprave kostola a zborového domu. Ako zborový dozorca hájil evanjelickú vierouku a mravouku v našom cirkevnom zbore. Aj v ťažkom rozpoložení, v chorobe, sa zaujímal o rozvoj a napredovanie zboru. Takmer každý deň som ho informoval o dianí v cirkevnom zbore či v diakonii, a to až do poslednej chvíle, keď som ho v kruhu jeho najbližších bol pripraviť na večnosť, ako si sám želal. Nebál sa stretnutia s Bohom vo večnosti, preto ho ani myšlienka na smrť nedesila. Vo svojom kríži a vyčerpanosti isteže volal s prorokom Eliášom: „Dosť už teraz, Hospodine, vezmi si môj život!“ Zomrel po krátkej, ťažkej chorobe 3. júna tohto roku, zmierený s Bohom i ľuďmi, vo večerných hodinách, keď sa z milosti svojho Pána dožil 63 rokov života. V nedeľu 7. júna 2015 sme sa s naším spolubratom rozlúčili vo viere, že on na Boží pokyn už vošiel do radosti svojho Pána.

Pohrebná počestnosť sa konala v považskobystrickom chráme Božom za účasti početnej rodiny, veľkého množstva cirkevníkov, pracovníkov Strediska Evanjelickej diakonie v Košeci, priateľov a známych. Slová útechy pohrebnému zhromaždeniu predniesol brat senior Turčianskeho seniorátu Marián Kaňuch zo Žiliny. Liturgiou poslúžili domáci duchovní – administrátor Peter Fabok a Ľubomír Marcina, ktorý v odobierke zhodnotil život a zásluhy zosnulého. Poďakoval mu za príkladnú horlivosť, obetavosť, spoluprácu i úprimné priateľstvo. Primátor mesta doc. Dr. Karol Janas priblížil statočný život brata Kortmana a jeho zásluhy pre mesto Považská Bystrica, kde prežil celý život. Hudobníci z radov rodiny Kortmanovcov smútočnými tónmi na sláčikových nástrojoch umocnili dôstojnosť pohrebného obradu. Napokon pohrebný sprievod za hlaholu zvonov vyprevadil telesné pozostatky zosnulého brata dozorcu na kremáciu v nádeji vzkriesenia a večného života.