Pamiatka posvätenia chrámu v Slovanoch

Prvá nedeľa po Michalovi je veľkým sviatkom pre evanjelikov v Slovanoch, ale aj veľkým sviatkom pre celý Cirkevný zbor ECAV Príbovce, do ktorého patrí filiálka Slovany.
V nedeľu 2. 9. 2016 sme si pripomenuli už 82. výročie posvätenia evanjelického kostola v Slovanoch. Prvá finančná zbierka na stavbu kostola sa konala v Slovanoch už v roku 1912. Stavbu kostola však zmarila 1. svetová vojna. S kopaním základov a výstavbou sa začalo až v máji 1934, keď bol kostol aj dokončený a vysvätený.

Úvodné slovo patrilo dlhoročnému presbyterovi cirkevného zboru Vladimírovi Rišianovi. Slávnostné služby Božie liturgoval domáci zborový farár Marek Szabó. V kázni slova Božieho veriacich povzbudil k tomu, aby radi prichádzali do chrámu Božieho, kde sa zvestuje slovo Božie, ktoré má moc človeka formovať a pôsobiť v nás vnútornú zmenu. Prítomných pozdravili a potešili svojimi piesňami žiaci z Evanjelickej spojenej školy v Martine pod vedením učiteľa evanjelického náboženstva a umenia a kultúry Mgr. Tomáša Gulana. Po skončení slávnostných služieb nasledovalo malé pohostenie prítomných.

Naša vďaka za tento krásny deň patrí všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k úspešnému priebehu tejto slávnosti.