Neformálne stretnutie v Žiline

Na podnet predsedníctva Turčianskeho seniorátu sa 15. 9. 2015 uskutočnilo v Žiline neformálne stretnutie neordinovaných služobníkov z cirkevných zborov. Cieľom bolo vytvoriť neformálne bratsko-sesterské priateľské spoločenstvo. Najhorlivejším bratom a sestrám z cirkevných zborov sme sa chceli takýmto spôsobom poďakovať za ich oddanosť Pánu Bohu v službe pre cirkev.
Naším zámerom zároveň bolo aj vytvoriť priestor na spoznávanie sa, výmenu kontaktov a predovšetkým povzbudenie do ďalšej služby a práce na vinici Pánovej. Túžili sme pomôcť tomu, aby služba v cirkvi neordinovaných služobníkov neubíjala, nebola pre nich záťažou, ale potešením. Chceli sme prispieť k tomu, aby im služba v ECAV prinášala radosť do každodenného života, a predovšetkým aby vnímali tú hojnosť Božieho požehnania, ktorú táto práca prináša.

Na stretnutí sa zúčastnilo viac ako 170 funkcionárov, predstaviteľov, horlivých spolupracovníkov a duchovných pastierov z 20 cirkevných zborov TUS.

V prvom bloku po duchovnom zamyslení a modlitbe brata seniora Mariána Kaňucha odznela prednáška brata emeritného generálneho biskupa Júliusa Fila k cirkevnoprávnym predpisom s názvom „Usporiadaná služba v ECAV a môj osobný príspevok“.

Rozprava k prednáške sa konala v druhom bloku, kde sa prítomní rozdelili do ôsmich skupín podľa služby, ktorú v cirkevných zboroch vykonávajú, resp. o ktorú sa zaujímajú. V jednotlivých skupinách diskutovali: 1. dozorcovia, 2. kurátori, kostolníci a členovia hospodárskych výborov, 3. účtovníci, pokladníci a revízne výbory, 4. vedúci mládeže, 5. vedúci detských besiedok, 6. členovia vnútromisijných výborov a presbyteri, 7. diakonia v CZ, 8. kantori. Vzájomné spoznávanie účastníkov, odovzdávanie si skúseností a povzbudzovanie sa do služby bolo nosnou náplňou rozhovorov v skupinách. Kantori absolvovali aj moderovanú diskusiu s profesorom organovej hry na Žilinskom Konzervatóriu a organárom Mariánom Muškom. Z rozhovorov v skupinách sa robili záznamy podnetov z jednotlivých CZ, ktoré budú podkladom pre ďalšie plánovanie duchovných či vzdelávacích aktivít pre prospech služby neordinovaných v TUS.

Tretia časť - blok hudby, piesní, svedectiev a modlitieb - bola zameraná na povzbudenie neordinovaných do ďalšej služby na vinici Pánovej. Okrem prednesených hudobných diel a spievaní krásnych tradičných i netradičných duchovných piesní zazneli svedectvá neordinovaných o rozbiehaní práce detskej besiedky v malom cirkevnom zbore, resp. fílii, o prípravách otvorenia materskej školy v zbore, o službe neordinovaných pri krste v rámci služieb Božích, o hľadaní a zapájaní kantorského dorastu do služby, o začiatkoch zborovej práce s mládežou, o úlohe starých rodičov pri výchove dorastu a mnohé ďalšie svedectvá. Pracovníci SEM-u ponúkli CZ a prítomným pomoc pri začiatkoch práce s mládežou a dorastom, pri organizovaní konfirmačných víkendoviek, táborov atď.

V neskorších popoludňajších hodinách sa časť prítomných zúčastnila na spoločnom výstupe na hrad Lietava, na ktorom sa v roku 1567 narodil palatín Juraj Turzo – neordinovaný zvolávateľ Žilinskej synody v roku 1610. Po zaspievaní hymny Hrad prepevný a záverečnej modlitbe sa účastníci stretnutia rozchádzali domov posilnení a povzbudení do ďalšej služby vo svojich CZ.