Jána Lajčiaka si pripomenuli vo Vyšnej Boci

V nedeľu 2. augusta 2015 o 14.00 hod sa v Evanjelickom kostole vo Vyšnej Boci (CZ ECAV Kráľova Lehota) konali slávnostné služby Božie pri príležitosti 140. výročia narodenia ThDr. PhDr. Jána Lajčiaka a 230. výročia pamiatky posvätenia chrámu.
Na úvod všetkých prítomných privítala zborová farárka Viera Mosná. Vo svojom príhovore vyzdvihla celoživotný zápas kňaza Jána Lajčiaka o duchovné pozdvihnutie slovenského ľudu, o čo sa snažil aj za svojho pôsobenia v cirkevnom zbore Banská Boca, a to verne až do svojej náhlej smrti. Za života sa mu nedostalo ocenenia, ktoré by si právom zaslúžil, ale neupadol do zabudnutia a jeho odkaz je živý a aktuálny aj pre dnešnú dobu.

Zvesťou Božieho slova sa prihovorila seniorka Liptovsko-oravského seniorátu Katarína Hudáková. V zmysle slov Písma svätého z 1. listu Petra 2, 9 poukázala na snahu Jána Lajčiaka vyviesť ľud z tmy hriechu a zaostalosti na svetlo. Tým svetlom je Kristus, ktorý zasľubuje: „Kto mňa nasleduje, nebude chodiť v tme, ale bude mať svetlo života.“ Ján Lajčiak, hoci mnohí vidia v jeho živote tragédiu, zostal nezlomený a vyviedol na svetlo evanjelium, ktoré zachraňuje a dáva nášmu životnému snaženiu zmysel. Liturgovali aj kňazi z okolitých cirkevných zborov: Mário Činčurák, Vladimír Ferenčík, Peter Taját a Viktor Sabo. Chrámové spoločenstvo pozdravil seniorálny dozorca Peter Gärtner a člen predsedníctva OZ spolku Martina Rázusa Vladimír Ferenčík.

Po skončení služieb Božích nasledoval hudobno-poetický pozdrav umelcov zo starobylého banského mesta Banská Štiavnica. Zazneli diela Händla, Chopina aj básne v podaní Janky Bernáthovej-Lehotskej a Daniely Sokolovičovej. Dielo a mnohé životné zápasy ThDr. PhDr. Jána Lajčiaka vo svojej prednáške predstavil Rastislav Stanček, evanjelický farár v Dolnom Kubíne. Na záver slávnostného spomienkového programu bol na dokreslenie neľahkej životnej cesty Jána Lajčiaka premietnutý dokument Ľubora Patscha „Taká bola vtedy doba...“.

Ďakujeme Pánu Bohu za požehnaný život Jána Lajčiaka, za všetko, čo vo svojom krátkom, no neskutočnou aktivitou naplnenom živote vykonal pre náš národ, evanjelickú cirkev i náš cirkevný zbor.