Festival sakrálneho umenia v Košiciach

Najväčšou udalosťou košickej kultúrnej jesene je už tradične Festival sakrálneho umenia. V nedeľu 10. 11. 2013 ho otvoril koncert Prague Cello Quartet z Česka v Kostole sv. Antona Paduánskeho v Košiciach, na ktorý v nasledujúcich dňoch nadviaže množstvo ďalších podujatí – aj v Ev. a. v. kostole na Mlynskej ulici.
Popri tradičných organizátoroch – meste Košice a Ekumenickom spoločenstve cirkví a náboženských spoločností v Košiciach – na organizovaní a priebehu i medzinárodne zakotveného festivalu sakrálneho umenia aktívne participuje aj Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku.

Evanjelický kostol na Mlynskej ulici bude v nedeľu 17. 11. o 17.00 hod. dejiskom veľkého ekumenického koncertu, na ktorom sa v ojedinelom umeleckom zoskupení predstavia štyri spojené spevokoly Evanjelickej aliancie – domáci evanjelický súbor Chválospev spolu so spevokolom J. Kalvína zo Slovenského reformovaného cirkevného zboru, súborom Laudate dominum pri Maďarskom reformovanom cirkevnom zbore a spevokolom Debora z Apoštolskej cirkvi.

V pondelok 18. 11. 2013 predpoludním bude Evanjelický kostol na Mlynskej ulici patriť obľúbenému koncertu košických detských a mládežníckych cirkevných spevokolov, medzi ktorými nebude chýbať ani najznámejší z nich – Chorus Comenianus, zložený zo študentov Evanjelického gymnázia J. A. Komenského z Košíc. Pre mladých spevákov je pripravená i súťaž O Alžbetinu ružu.

Do programu 24. ročníka Festivalu sakrálneho umenia sa v tomto roku premieta i fakt, že Košice sú v roku 2013 Európskym hlavným mestom kultúry spolu s francúzskym mestom Marseille. Odtiaľ doplní program festivalu zaujímavý príspevok: výstava a prednáška o histórii a kultúre židovskej komunity v Marseille a v Provensálsku, a to v košickej synagóge.

Na festivale bude účinkovať aj dievčenský spevokol Pro muzica z maďarskej Nyíregyházy a ďalší naši a zahraniční umelci. Program obohatia i mnohé ďalšie podujatia sakrálneho umenia: koncerty, výstavy, divadelné predstavenia, literárne podujatia, súťaže a prednášky domácich i zahraničných účinkujúcich.