Evanjelický kostol v Súľove (včera a dnes...)

V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2013 občianske združenie Pod skalami v Súľove v spolupráci s CZ ECAV Súľov 21. – 22. 9. 2013 pripravilo odbornú prednášku a výstavu s predstavením stavby, architektúry a histórie evanjelického kostola v kontexte artikulárnych cirkevných zborov, do ktorých patril aj Súľov.
Spomínaný kostol je jediným evanjelickým kostolom v bytčianskom okrese a v r. 2011 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V rámci prehliadky mohli návštevníci vidieť výstavu dobových fotografií kostola a fotografií zo života cirkevného zboru, archívne dokumenty aj mnohé zaujímavé predmety, ktoré sa používali či používajú dodnes (oltárne rúcha, historické knihy, kalendár, zvončeky, kliešte na pečenie oblátok...). Nemenej zaujímavý bol i pohľad na zvony a organ. Návštevníci si príjemne zaspomínali pri fotografiách, listovaní v cirkevných kronikách a pri vzájomných rozhovoroch.

Z reakcií návštevníkov vyberáme: „Skladám združeniu Pod skalami ďalšiu poklonu za ďalšiu peknú akciu a možnosť prezentovať našu evanjelickú minulosť a húževnatý zápas našich predkov zachovať si svoju identitu. Kiežby nastalo aj teraz oživenie v našej cirkvi... Vaše združenie už začína postupnými krokmi.“

Foto: Jana Smatanová a OZ Pod skalami