V Príbovciach sa opäť rozhorela Husova vatra

Evanjelici v príbovskom cirkevnom zbore si 6. júla o 21.00 hodine pripomenuli spomienkovým stretnutím Majstra Jana Husa, keďže uplynulo už 601 rokov od jeho upálenia v Kostnici (Nemecko).
Spomienkové stretnutie sa konalo pri zapálenej vatre ako symbolu bolestnej a martýrskej smrti Majstra Jana Husa,. Vatra svietila do prichádzajúcej noci ako maják a odkaz, že potomkovia tých, čo pre Kristovo evanjelium zomierali, sú aj po 601 rokoch tu a sú vďační za dielo, odvahu a statočnosť všetkých svedkov Božej pravdy, ktorí na oltár lásky priniesli tie najväčšie obete.

Vyše šesťdesiat účastníkov spomienkového stretnutia – detí, mládeže aj dospelých – sa stretlo za kostolom neďaleko rieky Turiec v Husovej aleji, ako tento priestor volajú domáci. Vatra už bola pripravená ochotnými členmi cirkevného zboru. Spomienkové stretnutie otvorila sestra farárka Zuzana Szabóová a brat dozorca zapálil vatru. V príhovore v žiary horiacej vatry sestra farárka pripomenula predreformátora Majstra Jana Husa a po príhovore zaznela báseň o Husovi. Pri horiacej vatre sa so sprievodom ťahacej harmoniky spievali piesne zo spevníka, ale aj ľudové piesne.

Počas celého spomienkového stretnutia bol chrám Boží otvorený pre širokú verejnosť, ktorá si mohla prezrieť aj oltár – národnú kultúrnu pamiatku, ktorá v súčasnosti prechádza reštaurovaním a renováciou.

Všetci prítomní sa zhodli, že táto tradícia Príbovčanov by mala pokračovať každý rok ako spomienka na bojovníka za pravdu – Majstra Jana Husa.