V Mengusovciach v znamení Božej oslavy

Tohtoročný jún v CZ ECAV Mengusovce sme Pánu Bohu ďakovali za Jeho požehnanie − 1. júna 2014 si matkocirkev Mengusovce spolu s dcérocirkvami Lučivná a Štôla pripomenuli 60. výročie zriadenia kňazskej stanice a potvrdenia osamostatnenia zboru.
Počas slávnostných služieb Božích v chráme Božom v Mengusovciach sme ďakovali Pánu Bohu za požehnanie, vedenie a milostivú ochranu počas trvania samostatnosti nášho zboru a prosili sme Ho o požehnanie a prebúdzanie sŕdc k ochotnej službe aj do ďalších rokov. S vďakou sme spomínali na duchovných pastierov, ktorí pôsobili v zbore, ako aj na tých bratov a sestry zo všetkých troch častí nášho cirkevného zboru, ktorí sa významnou mierou zaslúžili o jeho napredovanie.

Slávnostným kazateľom bol brat generálny biskup Miloš Klátik, ktorý kázal na text z Iz 2, 1 − 5. Vo svojej kázni pripomenul vieru našich predkov nielen v posledných desaťročiach, ale hlavne v počiatkoch zboru siahajúcich až do reformácie a vyzval nás k odvážnemu životu viery: „Vďaka Bohu, že stále máme bratov a sestry, ktorí nechcú žiť na svete bez Boha, bez lásky Ježiša Krista. Modlievajme sa za všetkých hľadajúcich i tých ľahostajných a dúfajme, že Boh Duch Svätý premôže ich srdcia a ukáže im novú cestu života. Majme veľa porozumenia a lásky k takýmto ľuďom. Slovom, ale predovšetkým svojím životom im s láskou a jasne vydávajme svedectvo o našej nádeji a našom Spasiteľovi Ježišovi Kristovi.“

Liturgovali bratia farári Ján Pavlovič, Jozef Grexa, Stanislav Baloc a Tibor Molnár, sestry farárky Darina Basariková a Ľubomíra Mervartová. Spevom piesní poslúžil spevokol detí z Lučivnej pod vedením sestry kantorky Jany Rusnačkovej, báseň predniesla sestra Jana Gallová. Zhromaždenie pozdravili hostia z Tatranského seniorátu, zo susedného zboru v Batizovciach, listom brat farár Ivan Tóth a sestra farárka Lenka Janotková. Služby Božie boli zakončené spevom evanjelickej hymny Hrad prepevný.

Po službách Božích sme v parku pred kostolom spoločne zasadili Strom reformácie č. 66. Nech aj táto lipa nám, ako i ďalším generáciám dlho pripomína tento slávnostný deň.

Program zborového dňa pokračoval popoludní stretnutím v chráme Božom v Lučivnej, kde sme si so záujmom vypočuli prednášku brata biskupa k témam príležitostných kázní a príhovorov, publikovaných v knihe V Tvojej ruke sú naše časy. Bolo to dôstojné zakončenie tejto pripomienky histórie nášho zboru. Nech Pán Boh vzbudí ducha dávnych predkov a Jeho milosť sa pri nás dokonáva aj v budúcnosti.

Na sviatok Petra a Pavla 29. júna 2014 sme rovnako ako ostatné zbory v Tatranskom senioráte pripravili záverečnú slávnosť IV. evanjelických cirkevných dní. Ako hostí sme u nás privítali cirkevníkov z CZ ECAV Bratislava-Petržalka. Slávnostným kazateľom bol petržalský zborový farár Ján Kolesár, ktorý spolu s petržalským spevokolom Laudate a kvintetom poslúžil aj spevom piesní. Aj po tejto zborovej slávnosti sme mohli odchádzať domov povzbudení, pripomínajúc si slová hlavného biblického textu IV. cirkevných dní:
Hľa, aké dobré, aké milé je to, keď bratia spolu bývajú! (Ž 133, 1)