200. výročie posviacky chrámu v Košiciach

Na slávnostných službách Božích v nedeľu 14. augusta 2016 si členovia Evanjelického a. v. cirkevného zboru Košice pripomenuli významné 200. výročie posviacky svojho Evanjelického a. v. chrámu Božieho na Mlynskej ulici v Košiciach.
Kazateľom slova Božieho bol emeritný generálny biskup ECAV na Slovensku Július Filo. Vychádzajúc z obsahu Listu Židom 11 – 12 a Prvého listu apoštola Pavla Korintským, zvýraznil nadčasový význam kresťanských hodnôt – viery, nádeje a lásky. Tie, ako podčiarkol, do pôdorysu kostola zakomponoval už samotnou architektúrou autor projektu Johann Georg Kitzling, dvorný architekt z Viedne. Pôdorys je v tvare kríža a majestátna kupola symbolizuje nebeskú klenbu a ňou stálu Božiu prítomnosť, umocnenú i nápisom na priečelí chrámu SOLI DEO GLORIA – Jedine Bohu sláva.

Účastníkmi slávnosti boli aj predstavitelia štátnej správy, samosprávy, VD ECAV, Evanjelickej aliancie, ekumény, a ďalší hostia. Viceprimátorka mesta Košice Renáta Lenártová v príhovore ocenila veľký prínos košických evanjelikov pre spoločenský život mesta, predovšetkým v sociálnej sfére, vzdelávaní a ekuméne, ktorý našiel odraz aj verejným uznaním podobe udelenia viacerých cien mesta, keď laureátmi sú napr. aj zosnulý emeritný biskup VD ECAV a dlhoročný zborový farár CZ ECAV Július Filo, zborový farár, konsenior Košického seniorátu a dlhoročný moderátor Ekumenického spoločenstva cirkví a náboženských spoločenstiev mesta Košice Dušan Havrila či študentský spevokol Chorus Comenianus z Evanjelického gymnázia.

Súčasťou slávnostného programu slávnosti 200. výročia posvätenia ev. a. v. chrámu bol večerný koncert zborového spevokolu Chválospev, ktorý ním oslávil svoju dvadsaťročnicu a prezentoval nové CD pod názvom Boh je moja nádej. Cirkevný zbor doplnil koncert i priblížením ďalších súčastí svojho života a aktivít, ktoré sú prínosom nielen pre členov ECAV, ale i pre obyvateľov mesta Košice.

História evanjelických kostolov v meste Košice začala okolo roku 1687, keď prvý, drevený postavili na Žriedlovej ulici, kde bol aj evanjelický cintorín. Kostol zničil požiar, ďalšie tu vybudovali v rokoch 1713 a 1724. V roku 1804 bol na dnešnej Mlynskej ulici položený základný kameň súčasného evanjelického kostola – jeho posviacka sa uskutočnila dňa 18. 8. 1816. Pri tomto jubileu hodno spomenúť, že po viac ako dvoch storočiach je pred dokončením druhý košický evanjelický kostol na Toryskej ulici v mestskej časti Košice-Západ, ktorý za výdatnej všestrannej pomoci materského CZ ECAV Košice na Mlynskej ulici buduje jeden z najmladších ev. a. v cirkevných zborov na Slovensku – CZ ECAV Košice-Terasa.

Foto: archív