Pred 330 rokmi sa začali Prešovské jatky

Pred 330 rokmi sa začali Prešovské jatky

Piateho marca 1687 sa začali tzv. Prešovské jatky − popravy prívržencov protihabsburského stavovského povstania Imricha Tököliho. Od 5. marca do 12. septembra toho roku po krutom mučení popravili 24 popredných občanov mesta.
Viac o Prešovských jatkách:
http://ecav.sk/?p=info/INFHist%C3%B3ria/udalosti/presovske_jatky

Tieto hrozné udalosti pripomína pamätník na budove Evanjelického kolégia v Prešove z roku 1908, ktorý bol financovaný zo zbierky iniciovanej profesorským zborom Evanjelického kolégia. Ústredným motívom diela sochára Bélu Markuppa je zeman v dobovom odeve symbolizujúci obete popráv. Hrdo so vztýčenou hlavou vystupuje na popravisko, bez náznaku strachu pred smrťou. Za ním stojí kat s mečom. Pri pamätníku sa za martýrov prešovských jatiek pomodlil aj pápež Ján Pavol II., ktorý ako prvý pontifik navštívil 2. júla 1995 Prešov.

Osud a posledné dni 24 významných hornouhorských činiteľov opísal Ján Rezík, rektor Evanjelického kolégia v Prešove (zomrel v roku 1711). Na základe tohto svedectva boli telesné ostatky nájdené v roku 1930 pri prestavbe kostola v Svinej identifikované ako telá štyroch mučeníkov z prešovských jatiek Andreja Keczera, Juraja Radvanského, Jána Bertóka a Gabriela Pálaštyho. Uložili ich do krypty evanjelického kostola neďaleko prešovského kolégia.

Spomienky Jána Rezíka vyšli v roku 1997 pod názvom Verejná prešovská poprava čiže Prešovské jatky 1687. Historickou štúdiou ju doplnil Peter Kónya.