Lutherov dom v Bratislave má 80 rokov

Lutherov dom v Bratislave má 80 rokov

Tzv. Lutherov dom na Palisádach 46 – 48, ktorý je dnes je sídlom Generálneho biskupského úradu ECAV na Slovensku, Evanjelickej diakonie ECAV, Ekumenickej rady cirkví v SR a iných inštitúcií, bol projektovaný v roku 1931 a dostavali ho v roku 1932, teda pred 80 rokmi.
Dom Lutherovho podporného spolku na Palisádach č. 46 − 48, nazývaný Lutherov dom, projektoval známy bratislavský architekt Christian Ludwig. Postavil ho v spolupráci s architektom Augustínom Danielisom na mieste starej evanjelickej nemocnice. Bola to päťpodlažná polyfunkčná budovu postavená v strohom funkcionalistickom štýle. Na jej priečelie Christian Ludwig umiestnil reliéfy Martina Luthera, Filipa Melanchtona a významných bratislavských evanjelických osobností od sochára Aloiza Rigeleho.

Nad vchodom č. 48 sú najvyššie umiestené portréty Martina Luthera a Filipa Melanchtona; nižšie sú bratislavskí farári Jozua Wegelin (iniciátor stavby prvého evanjelického kostola) a Anton Reiser (posledný farár v kostole na námestí – dnes jezuitský, ktorý evanjelikom odobrali a farára poslali do vyhnanstva); nad prízemím je portrét Mateja Bela (farár v artikulárnom kostole a rektor lýcea) a Jána Ribinyho (bratislavský farár, iniciátor stavby Veľkého kostola).

Nad vchodom č. 46 je sú portréty Paula Gerhardta (slávny nemecký básnik, autor mnohých piesní v Tranosciu) a Augusta Hermanna Franckeho (nemecký filozof, prvý pietista, učiteľ M. Bela v Nemecku); nižšie je Ján Vibeg a Ján Weibeck; nad prízemím superintendent František Samuel Stromský (iniciátor stavby druhého lýcea, kde je dnes SAV) a biskup Ľudovít Geduly.

V Lutherovom dome boli priestory pre cirkevnú administratívu, byty a na prízemí sa nachádzali aj predajné priestory.

Christian Ludwig (26. 3. 1901 – 9. 2. 1967) bol významný predstaviteľ slovenskej medzivojnovej architektúry. Narodil sa v známej bratislavskej evanjelickej rodine, ktorá sa výrazne podieľala napríklad na rekonštrukcii Veľkého evanjelického kostola na Konventnej ulici.
Architektúru absolvoval v Mníchove. V Bratislave pôsobil vo svojich najúspešnejších rokoch – v dvadsiatych a tridsiatych rokoch 20. storočia, keď tu navrhol desiatky obytných a obchodných domov. Jeho dielom je známy Manderlák, ktorý bol prvou výškovou budovou na Slovensku. Postavil ho ako obchodný a obytný dom pre známeho bratislavského podnihateľa s mäsom a údeninami Rudolfa Manderlu (1935). Obchodný dom Brouk, postavený pre úspešnú spoločnosť Bohuslava Brouka v roku 1936 (dnes obchodný dom Dunaj), patrí k špičkovým dielam funkcionalizmu na Slovensku Rovnako známou stavbou bol aj polyfunkčný objekt Café Regina (1937) na Hurbanovom námestí oproti bývalému Baťovi.
V roku 1945 aj s rodinou odišiel do Rakúska, kde sa usadil v Linzi. Tam si otvoril vlastnú projekčnú kanceláriu, kde pracoval na významnách projektoch vodných diel či priemyselných areálov. V roku 2004 boli jeho pozostatky prevezené do rodinnej hrobky na Evanjelickom cintoríne na Kozej bráne v Bratislave.
Jeden z jeho synov – Christian Ludwig Attersee (narodil sa v Bratislave 28. augusta 1940) –patrí k najuznávanejším umelcom v Rakúsku; je jedným zo zakladateľov stredoeurópskeho moderného maliarstva.

Zdroj: Majstri architektúry, Perfekt 2005; Evanjelická Bratislava, internet

Galéria k článku