Adamovič, Štefan (1903 - 1961)

V tomto roku si pripomíname 50. výročie úmrtia Dr. Štefana Adamoviča a zároveň 60 rokov od jeho príchodu do cirkevného zboru v Brezovej pod Bradlom.
Evanjelický farár, cirkevný historik Dr. Štefan Adamovič sa narodil 13. novembra 1903 v Moravskom Lieskovom.

Gymnázium absolvoval v Novom Meste nad Váhom a v Trenčíne. Po štúdiách teológie v Bratislave a Štrasburgu nastúpil v roku 1927 ako kaplán do Moravského Lieskového a potom do Brezna. Od roku 1930 pôsobil v Turíčkach a zároveň vyučoval náboženstvo na stredných školách v Lučenci. Po dvojročnej službe vo Zvolene sa v roku 1940 stal riaditeľom Učiteľského ústavu v Banskej Štiavnici. V rokoch 1941 - 1950 bol riaditeľom Gymnázia v Banskej Bystrici.

Jeho pôsobenie v brezovskom cirkevnom zbore sa viaže na roky 1951 - 1957. Volebný konvent sa konal 22. apríla 1951 a inštalovaný bol 29. júla 1951 - v 10. nedeľu po Svätej Trojici za účasti vtedajšieho generálneho biskupa Dr. Chabadu, seniora Boora a slávnostným kazateľom bol Dr. Štefan Kátlovský.

Roky jeho pôsobenia v Brezovej pod Bradlom patria v dejinách cirkevného zboru k rokom, pre ktoré je charakteristický útlak, prenasledovanie, riziko, ktoré sa v tej dobe končilo odobratím štátneho súhlasu či preložením do iného cirkevného zboru. Aj Dr. Adamovič tento cirkevný zbor opustil nedobrovoľne a jeho novým pôsobiskom sa stalo Kraskovo.

Venoval sa najmä cirkevnej histórii - spracoval dejiny Novohradského seniorátu, dejiny brezovského cirkevného zboru, ako aj dejiny zborov, v ktorých účinkoval. Publikoval články venované významným slovenským osobnostiam, a to v cirkevnej tlači, ako aj v zborníkoch Matice slovenskej. Z maďarčiny preložil dokumenty o prenasledovaní evanjelikov, zaoberal sa politickými dejinami. V roku 1945 mu v Banskej Bystrici vyšla práca Zánik prvej ČSR.

Zomrel 12.mája 1961 v Bratislave vo veku nedožitých 58 rokov. Pochovaný je vo svojom rodisku v Moravskom Lieskovom.