VOICE z EG Tisovec na Kirchentagu v Drážďanoch

VOICE z EG Tisovec na Kirchentagu v  Drážďanoch

Na stretnutí kresťanov v Drážďanoch sa zúčastnilo aj 25 študentov Evanjelického gymnázia v Tisovci a ich spevokol VOICE spieval aj na slovenských službách Božích v Dreikönigskirche.
„Ako to rýchlo ubehlo! To už naozaj odchádzame? Vôbec sa mi nechce odísť!“ Takéto vety zaznievali v sobotu v noci pri nastupovaní do autobusu na spiatočnú cestu. Štyri dni naplnené bohatým programom, kde si každý mohol nájsť duchovné, kultúrne či spoločenské vyžitie, v nás zanechali hlbokú stopu a budeme na ne dlho spomínať. 25 ľudí, 25 chutí, ale každý si dokázal nájsť „to svoje“ a spolu s ďalšími tisíckami vytvoriť jednu veľkú Božiu rodinu, ktorá nahlas vyznávala: Kde je tvoj poklad, tam bude aj tvoje srdce.

Naša cesta začala v Tisovci v utorok večer, a keď nás ráno privítali uplakané Drážďany a potreba pohľadať v kufroch to najteplejšie, čo sme mali, začali sme mať pochybnosti, či to bude také, ako sme čakali. K tomu sa pridali problémy s komunikáciou pri ubytovaní, pretože sľubovaná schopnosť domácich dohovoriť sa po anglicky akosi nefungovala. Ale podarilo sa a počas nasledujúcich dní, počnúc počasím a končiac organizáciou, sa všetko už iba zlepšovalo. Trochu nás síce zarazilo, že sme namiesto sály a zaradenia v programe účinkovali na schodoch univerzity počas prestávky, ale nezobralo nám to chuť a našli sa aj vďační poslucháči, ktorí nás odmenili veľkým potleskom a slovami povzbudenia. Veľkým zážitkom boli slovenské služby Božie, kde sme uprostred veľkého mesta, našli kúsok domova a v spojení s hlasmi ďalších mohli oslavovať Boha.

Najviac nás oslovili podujatia ako sviečkový pochod či večerné hudobné skvosty pri Labe, ktoré spolu s atmosférou zapadajúceho slnka vytvorili až gýčovo dojímavú atmosféru. Koncert chlapčenského speváckeho zboru v preplnenom Kreuzkirche bol chvíľou, keď sme rozmýšľali, či sme sa už nedostali na nebeskú oslavu, kde spievajú anjeli. Niektoré výlety sme podnikali spoločne, iné individuálne, a tak sa spiatočná cesta niesla v duchu výmeny zážitkov a nekončiaceho spomínania.

Sme veľmi vďační, že sme sa mohli zúčastniť na takomto veľkolepom podujatí. Organizátorom by sme snáď poradili len v tom, aby viac mysleli na tých, ktorí nehovoria nemecky, a na hlavných pódiách dávali priestor aj pre prezentáciu hostí z iných krajín.