V Báčskej Palanke privítali generálneho biskupa Miloša Klátika

Náš malý cirkevný zbor v meste Báčska Palanka mal 1. novembra 2015, v 22. nedeľu po Svätej Trojici, mimoriadnu príležitosť privítať vzácnych hostí z krajiny našich predkov– zo Slovenska: brata generálneho biskupa Miloša Klátika s manželkou sestrou farárkou Oľgou Klátikovou.
V to slnečné novembrové ráno sme našim hosťom dokorán otvorili dvere nášho chrámu. Bola to jedinečná a mimoriadna príležitosť, keď sme si v našom zbore pripomínali Pamiatku reformácie. Aj 31. októbra 1517 sa niečo zvláštne a mimoriadne udialo pri dverách chrámu Božieho vo Wittenbergu. Tú udalosť zaznamenávajú dejiny sveta a túto udalosť naša zborová kronika.

V duchu Pamiatky reformácie sa niesla kázeň slova Božieho na hlavných službách Božích. Brat generálny biskup v nej hovoril o význame reformácie pre našu dobu. Zdôraznil, aká neľahká bola cesta našich predkov po reformácii na Slovensku, aké veľké obete museli podstúpiť a akým veľkým skúškam sa podrobiť, aby pre nás zachovali odhalenú a čistú pravdu slova Božieho. Preto aj my, potomkovia reformácie, si musíme toto dedičstvo vážiť a prenášať ho na ďalšie pokolenia. Pripomenul aj menej prízvukované historické fakty, ako je napríklad skutočnosť, že krajina našich predkov – Slovensko bolo pred začiatkom protireformácie viac ako na deväťdesiat percent evanjelické. Nám tu, na Dolnej zemi, to pripomína aktuálnu asimiláciu a veľkú potrebu zachovania svojej náboženskej a národnostnej identity.

Služby Božie sprevádzal bohatý program detí a spev spevokolov. V liturgii sa na službách zúčastnil aj domáci farár Vladimír Grňa, ktorý v mene cirkevného zboru odovzdal vzácnym hosťom na pamiatku skromný darček. My sme od brata generálneho biskupa dostali najnovšie knihy z vydavateľstva Tranoscius. Z nich nás najviac upútala kniha Hrad prepevný. Zamyslenia na každý deň v cirkevnom roku 2015 – 2016, do ktorej so svojimi textami prispeli aj farári z našej cirkvi.

Po službách si hostia pozreli aj náš Slovenský dom, oboznámili sa s jeho históriou a účelom. Po spoločnom obede sme s nádejou opätovného stretnutia popriali našim hosťom šťastnú cestu domov.