Strom reformácie aj na inom kontinente

Projekt „500 stromov reformácie v ECAV na Slovensku“ spojil slovenských evanjelikov na celom svete. Svoj Strom reformácie už majú dolnozemskí Slováci v Srbsku a Chorvátsku a na Kvetnú nedeľu 20. marca 2016 zasadili Strom reformácie aj v ďalekej Austrálii.
Strom reformácie – lipu – si zasadili naši rodáci pri Evanjelickom a. v. kostole v Seabrooku (Melbourne, Victoria, Austrália) pri príležitosti 40. výročia založenia Oltárneho krúžku žien pri Slovenskom evanjelickom a. v. cirkevnom zbore Krista Pána v Lavertone (teraz Seabrook).

Po slávnostných pašiových službách Božích s Večerou Pánovou, kde kázňou slova Božieho poslúžil generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, Strom reformácie č. 127 zasadili generálny biskup Miloš Klátik, generálny dozorca Imrich Lukáč, veľvyslanec SR v Canberre Igor Bartho, domáci zborový farár Ján Havjar, zborový dozorca Ján Sklenár, ako aj predsedníčka Oltárneho krúžku žien Mária Strešnjaková, hostia zo Srbska i Slovenska i domáci cirkevníci. Starším členom cirkevného zboru pri sadení stromčeka pomohla i najmladšia generácia...

Pamätná lipa bude všetkým pripomínať požehnané chvíle, ktoré prežili so svojimi rodákmi zo Slovenska a Srbska, ako aj blížiace sa 500. výročie reformácie v roku 2017.

•••
Z histórie Slovenského evanjelického zboru Krista Pána v Seabrooku
Bohoslužobné stretnutia po príchode Slovákov z Dolnej zeme do Lavertonu sa spočiatku konali v domácnostiach členov zboru a neskôr v chráme Božom zboru Martina Luthera vo Footscray. Evanjelický a. v. chrám Boží Krista Pána v Lavertone bol posvätený 11. februára 1979. V zbore pôsobili farári: A. W. Wundersitz (1967 – 1971), Michal Brondoš (1973 – 1977), Ondrej Kolec (1979 – 1990) a Miloslav Velebír (1991 – 2006). V súčasnosti je zborovým farárom Mgr. Ján Havjar (od r. 2006).

•••
„500 stromov reformácie v ECAV na Slovensku“
Počas Lutherovej dekády – desaťročia príprav na 500. výročie reformácie - vyrastá v meste Wittenberg v blízkosti Zámockého chrámu, kde Martin Luther 31. októbra 1517 pribil svojich 95 výpovedí, „Lutherova záhrada“. Okolo symbolu Lutherovej ruže, vytvorenej z rozličných druhov kameňa, do roku 2017 vysadia v rámci projektu „500 rokov reformácie – 500 stromov vo Wittenbergu v Lutherovej záhrade“ 500 stromov rôzneho druhu. Generálny biskup Miloš Klátik tu 21. októbra 2010 za ECAV na Slovensku zasadil strom Gledícia trojtŕňová (Gleditsia triacanthos) s poradovým číslom 150.

Projekt nemeckých evanjelikov sa stal inšpiráciou pre ECAV na Slovensku. Do 31. októbra 2017 by sme chceli v rámci projektu „500 stromov reformácie v ECAV na Slovensku“ vysadiť 500 stromov v našich cirkevných zboroch, dcérocirkvách a filiálkach, pri evanjelických školách, diakonických či misijných strediskách. Stromy reformácie si môžu zasadiť i jednotlivci, ktorí chcú svojím potomkom zanechať aj takýto odkaz na evanjelické korene rodiny, ako aj obce, v ktorých sa evanjelici výrazne zapísali do histórie. Tieto stromy môžu našim potomkom aj o sto či dvesto rokov pripomenúť slávnosti k 500. výročiu Lutherovej reformácie v našej cirkvi.

Fotografie: Edita Škodová