Spomienka na Jána Kollára a prezentácia kníh v Prahe

Spomienková slávnosť pri pomníku Jána Kollára na Olšanských cintorínoch sa konala v pondelok 26. 1. 2014. Z príhovoru Dr. Čelka, predsedu Spoločnosti gen. M. R. Štefánika, sme sa dozvedeli ďalšie nové okolnosti zo života Jána Kollára. Následne sa uskutočnila prezentácia kníh v Dome národnostných menšín.
Hostí privítal zástupca riaditeľa DNM pán Andrej Dan Bárdoš. Beseda ku knihe Slovanský Goethe v Pešti od prof. Kiss Szeména, riaditeľa Maďarského kultúrneho inštitútu v Prahe, moderovaná Dr. Vojtechom Čelkom, priniesla zaujímavé fakty zo života Kollára, hlavne z jeho peštianskeho obdobia. Pozdrav z Kollárovej rodnej obce Mošovce predniesla lektorka Múzea Jána Kollára v Mošovciach Mgr. Adriana Brázdová.

V druhej časti programu predstavil Dr. Čelko reedíciu publikácie Slovenský evanjelický a. v. cirkevný zbor v Prahe. História a súčasnosť, ktorá vyšla v koncom roka 2014 s podporou hlavného mesta Prahy. Pavol Haluka, autor prvého vydania publikácie, vydanej pri príležitosti 60. výročia založenia zboru, priblížil okolnosti jej vzniku a získavania materiálov. Mgr. Marián Čop, zborový farár a superintendent ECAV v ČR, v 2. vydaní doplnil knihu o kapitoly mapujúce obdobie od roku 2007 do súčasnosti.

Ďakujeme organizáciám, ktoré túto peknú akciu pomohli pripraviť: Dom národnostných menšín, Spoločnosť generála M. R. Štefánika, Slovenský inštitút v Prahe, Maďarský kultúrny inštitút v Prahe, Svaz Maďarů v ČR, Slovenský evanjelický a. v. cirkevný zbor v Prahe, vedenie obce Mošovce a Spoločnosť Jána Kollára v ČR. Osobitné poďakovanie patrí vedeniu Správy pražských hřbitovů, ktoré zabezpečilo úpravu okolia pomníka.Vidno, že spojenie síl pri organizovaní obdobných programov má svoj význam, o čom svedčila plná sála Domu národnostných menšín.