Slovenské sviatky vo Veľkej Tarči

Napriek zamračenému počasiu 17. októbra 2015 mali Slováci vo Veľkej Tarči požehnaný sviatok – Národnostný deň obce a stretnutie Slovákov z okolia Budapešti. Na slávnosti pozvali aj generálneho biskupa ECAV na Slovensku a Miloša Klátika a predsedajúceho biskupa Evanjelickej cirkvi v Maďarsku Pétera Gáncsa.
Sviatočný deň sa začal v miestnej škole, kde privítali hostí. Odtiaľ prešli do cintorína, kde si spolu so sestrou farárkou Alžbetou Nobikovou pripomenuli svojich slovenských predkov, ktorí sa vo Veľkej Tarči usadili pred 300 rokmi. Poďakovali Pánu Bohu za nich, za ich lásku, vieru a nadšenie.

Dvojjazyčné služby Božie sa začali v miestnom kostole o 10.30 hodine. Po predspeve privítal hostí aj ostatných veriacich domáci brat farár Juraj Baranka, ktorý pochádza z Békešskej Čaby. Predsedajúci brat biskup Péter Gáncs hovoril o tom, že naše cirkvi spájajú už viac rokov bratsko-sesterské kontakty, ale spája ich najmä osoba nášho Pána Ježiša Krista a Jeho láska. Brat biskup zdôraznil aj to, že sa blíži sviatok reformácie, a ďakoval za moc Ducha Svätého, bez ktorého by sme nemohli mať ani reformáciu. Dvojjazyčnú liturgiu spestrili piesne zboru „Slnko“ a spev miestnej mládeže.

Brat generálny biskup Miloš Klátik kázal o tom, že máme milovať nášho Pána celým srdcom a celou dušou a máme milovať i svojich blížnych ako seba samých, a to nielen slovami, ale aj skutkami viery, lásky a pomoci. Zdôraznil, že veľmi dôležité sú naše korene – tak, ako Veľká Tarča má svoje korene v cirkevnom zbore Cinkoty. Pred pármi týždňami sme sa s Cinkotčanmi stretli aj v Hornej Mičinej, náš partnerský cirkevný zbor.

Po kázni nasledovala dvojjazyčná spoveď a Večera Pánova, ktorú prislúžili obaja bratia biskupi, brat farár Juraj Baranka a sestra farárka Oľga Klátiková. Pocítili sme, že v Kristovi Ježišovi sme naozaj bratia a sestry.

Po sviatočných službách Božích sa hostia stretli pri spoločnom obede, kde miestni cirkevníci poďakovali všetkým, ktorí poslúžili v kostole. Po obede slávnosť pokračovala v miestnom múzeu, kde sa konalo otvorenie výstavy oltárnych rúch. Svedčili aj o tom, že kedysi dávno sa farba krásneho miestneho kroja prispôsobovala liturgickej farbe daného cirkevného obdobia.

Po vernisáži výstavy nasledoval pestrý kultúrny program v škole. Na úvod krátkou pobožnosťou poslúžil brat farár z Cinkoty Stefan Vető. Zdôraznil, že nesmieme zabúdať na to, odkiaľ pochádzame, na to, že máme slovenských predkov, ktorí nám zanechali bohaté dedičstvo, a tak my môžeme chodiť v ich šľapajach.

Ďakujeme Pánu Bohu za Jeho ochranu a za to, že na tých slávnostiach sme sa mohli obohatiť peknými duchovnými zážitkami.

Fotografie poskytli Ľudové noviny - www.luno.hu