Prezident SR položil veniec k pamätnej tabuli Jána Kollára v Budapešti

V rámci svojej oficiálnej návštevy Maďarska prezident SR Ivan Gašparovič 20. februára 2013 položil veniec k pamätnej tabuli evanjelického farára, básnika a jazykovedca Jána Kollára, ktorá bola odhalená na priečelí Lutherovho domu na Rákociho ulici v decembri 2012.
Podujatie v spolupráci s Veľvyslanectvom SR v Budapešti zorganizovala Hilda Fabulyová-Guláčiová, farárka v Slovenskom evanjelickom cirkevnom zbore a. v. v Budapešti, ktorá je od roku 2007 aj vedúcou slovenskej evanjelickej farárskej služby v Maďarsku. V decembri 2012 si tu pripomenuli 150. výročie obnovenia Slovenského evanjelického cirkevného zboru a 145. výročie dobudovania slovenského evanjelického kostola na Kerepešskej ul. (dnes Rákociho ul.), ktorý už v súčasnosti neslúži svojmu účelu.

Slávnostná udalosť pri Lutherovom dome sa uskutočnila pred konferenciou, ktorá sa konala v Slovenskom inštitúte, kde prezident Ivan Gašparovič stretol so zástupcami Slovákov žijúcich v Maďarsku. V príhovore ku krajanom vyzdvihol, že si Slováci v Maďarsku zachovali svoj jazyk, kultúru a tradície, ako aj svoju vieru. Stretnutie v Slovenskom inštitúte zorganizovalo Veľvyslanectvo SR v Budapešti spolu so Slovenským inštitútom v Budapešti.

Zdroj: Evangélikus Élet, 3. marca 2013, s. 1

Foto: www.oslovma.hu, www.ecav.sk