Nová kniha o Slovákoch v Chorvátsku

V kultúrnom dome v Soľanoch (Chorvátsko) sa 4. mája 2014 uskutočnila slávnostná prezentácia publikácie Soľany. Kultúrne tradície Slovákov v Slavónii.
Publikácia, ktorá je prvou knihou o Slovákoch v Soľanoch, bola pripravená z iniciatívy Slovenského ev. a. v. cirkevného zboru v Soľanoch v roku 2012, keď slovenskí evanjelici v Soľanoch oslávili 100. výročie organizovaného bohoslužobného života − v roku 1912 tu bola kúpená modlitebňa.

Autormi knihy sú prof. PhDr. Jaroslav Čukan, CSc. , editor, ďalej Ing. Marián Járek, PaedDr. Jozef Hrušovský, PhD., doc. PhDr. Ivana Kontriková-Šusteková, PhD., PhDr. Michal Kurpaš, PhD., doc. PhDr. Ladislav Lenovský, PhD., Tomislav Lunka, dipl. pedagóg, doc. PhDr. Boris Michalík, PhD., PhDr. Roman Zima, PhD., Mgr. Svetlana Vojnić-Feldyová. Posudzovateľmi knihy boli doc. PhDr. Michal Babiak, Mr., a doc. PaedDr. Miroslav Kmeť, PhD.

Kniha sa dotýka i života v dedine pred príchodom prvých Slovákov a snaží sa podať informácie o konkrétnych prvých Slovákoch v Soľanoch a o ich nažívaní takmer vo všetkých oblastiach života: vzťahy a kontakty s rodinami na Slovensku a vo Vojvodine, praktizovanie nábožnosti, zachovanie identity, svadobných zvykov, piesní, tancov, tradičnej architektúry, zamestnania, jedálneho lístka atď.

Kniha vyšla s finančnou podporou Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Rady pre národnostné menšiny v Chorvátsku, Miestneho výboru Matice slovenskej a miestneho evanjelického cirkevného zboru.

Ku knihe bol pripravený aj dokumentárny film o živote Slovákov v Soľanoch.