Návšteva z Argentíny na GBÚ

Návšteva  z Argentíny na GBÚ

Brat generálny biskup mal 18. marca 2013 milú návštevu. Zuzana Durgalová až z ďalekej Argentíny pri svojej prvej návšteve Európy so skupinou ďalších potomkov Slovákov – vysťahovalcov nevynechala ani GBÚ.
Zuzana Durgalová spolu so skupinou potomkov slovenských vysťahovalcov navštívila aj viaceré evanjelické kostoly na Slovensku, ale i na Dolnej zemi, odkiaľ sa jej matka ako dvojročné dieťa vysťahovala s rodičmi do Argentíny. Bolo to v čase, keď sa kvôli Veľkej hospodárskej kríze prerušilo sťahovanie do Severnej Ameriky a hlavný prúd emigrantov sa vydal za lepšími sociálnymi podmienkami do takmer ľudoprázdnych priestorov Argentíny.

Bolo zaujímavé počúvať pani Zuzanu, keď v reči, ktorej sa naučila od matky, rozprávala o dnešnom živote evanjelikov v tejto takmer katolíckej krajine. Hovorila o súčasnom stave cirkevného zboru v mestečku Castelli (Provincia del Chaco), v ktorom dodnes nábožensky aktívne žije asi 20 rodín potomkov Slovákov. Cirkevný zbor je viacjazyčný. Spolu s asi 300-člennou nemeckou komunitou tam žijú aj španielsky hovoriaci Argentínčania, ktorí sa hlásia k evanjelickému a. v. náboženstvu a spolu patria do IGLESIA EVANGELICA LUTERANA ARGENTINA. V časoch socializmu, keď Slováci žiadali zo Slovenska evanjelického duchovného, ale z politických dôvodov im náš štát nevyhovel, tam pôsobil slovenský misijný farár z Kanady Štefan Kostelný; dnes už majú kňaza, ktorý im aj Nemcom prináša slovo Božie v španielčine. Ako však poznamenala naša hosťka, sekularizácia pôsobí aj na juhoamerickom kontinente a ďalšia generácia si už do kostola cestu hľadá len veľmi ťažko – a je jedno, či sa tam káže po španielsky, nemecky, alebo či by sa kázalo po slovensky.

Veľmi zaujímavé informácie podala aj o Kazimírovi Štefánikovi, bratovi Milana Rastislava Štefánika, ktorý sa po príchode „politickej povojnovej generácie vysťahovalcov“ utiahol z centra politického diania do provincie del Chaco a až do konca svojho života tam pomáhal ako vychovávateľ na internáte slovenským evanjelikom predovšetkým z Dolnej zeme pri výchove a vzdelávaní ich deti.

Brat generálny biskup sa zaujímal o možnosti, ako by sme my mohli pomôcť našim bratom a sestrám v Argentíne. Určité možnosti vidí v koordinácii pomoci s nemeckými evanjelickými cirkvami. Spomenul aj minuloročnú Konferenciu slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí a odovzdal sestre Durgalovej zborník prednášok z tejto konferencie.

Hosťku z Argentíny sprevádzal prof. PhDr. Ján Botík, DrSc., ktorý po otvorení hraníc po roku 1989 pôsobil určitý čas v Argentíne, kde pre potreby Slovenského národného múzea a Slovenskej akadémie vied mapoval život potomkov slovenských vysťahovalcov.

Galéria k článku