Július Filo v Evanjelickej cirkvi v Chorvátsku

Dňa 6. novembra 2014 Evanjelická cirkev v Chorvátsku zorganizovala stretnutie pre svojich farárov v prímorskom meste Crikvenica. Stretnutie otvoril biskup Branko Berić, ktorý privítal Dr. h. c. prof. ThDr. Júliusa Filu, emeritného biskupa ECAV na Slovensku.
Prof. Filo prítomným poslúžil prednáškou z oblasti liturgiky, ako úvodný impulz pre ďalšie body stretnutia, keďže Evanjelická cirkev v Chorvátsku je v procese zjednotenia liturgických tvarov, a pripravuje nové knižné publikácie v podobe Agendy pre všetky liturgické obrady, ako aj materiál pre konfirmandov a na kňazskú a farársku skúšku. Hosťujúci prednášateľ sa do diskusie o pripravených navrhovaných materiáloch aktívne zapájal a usmerňoval nás k lepším a kvalitnejším riešeniam pre našu malú cirkev. Sme mu vďační za jeho službu a pomoc, ktorú nám dosiaľ poskytol, a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

Evanjelická cirkev v Chorvátsku má desať cirkevných zborov, z toho dva zbory používajú slovenčinu ako liturgický jazyk, a teda aj Agendu zo Slovenska. V Chorvátsku žije okolo 3 500 evanjelikov a. v.