Generálny biskup s chorvátskymi evanjelikmi

Evanjelická cirkev v Chorvátsku už vyše 15 rokov organizuje dve stretnutia pri mori v kempe Life center v meste Crikvenica. Začiatkom mája 2016 sme v Crikvenici privítali generálneho biskupa našej partnerskej ECAV na Slovensku Miloša Klátika s manželkou.
Brat generálny biskup prítomným prednášal na dve témy: Kralická Biblia na území dnešného Slovenska a Zákon a evanjelium. Prostredníctvom slova a fotografií nám prezentoval svoje pracovné cesty v Indii a Austrálii. Poslucháčov všetky tieto témy veľmi zaujali a hlásili sa do diskusie so svojimi otázkami a poznámkami.

Jedno poobedie bolo venované výletu do mesta Labín, kde sme navštívili memoriálnu zbierku Matthiasa Flaciusa Illyrika, reformátora zo 16. storočia v Istre (v súčasnosti časť Chorvátska).

Stretnutie sme ukončili službami Božími s Večerou Pánovou, kde slávnostným kazateľom bol brat generálny biskup Miloš Klátik. Na úvod kázne povedal: „Dnes, pri ukončení nášho požehnaného stretnutia tu, v Crikvenici, si predovšetkým pripomenieme včerajší sviatok, pamiatku oslávenia Pána Ježiša Krista, Jeho vstúpenie do slávy Jeho nebeského Otca. Udalosť, veľmi dôležitú, s nedozernými pozitívnymi, radostnými dôsledkami pre život v časnosti i vo večnosti.“

Brat biskup zdôraznil, že život Ježišových učeníkov sa po Jeho vstúpení stal životom radostného optimizmu a oslavy Boha, založenej na viere v osláveného Pána, ktorý ich mocou Ducha Svätého viedol do práce, posilňoval v bojoch za vznešené ciele kráľovstva Božieho, dával im silu a odvahu viery, aby dokázali v záujme evanjelia Ježiša Krista obetovať aj svoje životy. Na záver prítomných oslovil slovami: „A čo je viditeľné na nás, bratia a sestry? Môžu aj iní vidieť, že patríme oslávenému Kristovi? Akými sme vyznávačmi Ježiša Krista, Pána a Spasiteľa? Ako Ho vyznávame nielen slovami, rozhodovaním, konaním, vzťahom ku svojim blížnym? Podobné otázky aj odpovede na ne by sme mali mať na mysli čo najčastejšie – nie preto, aby nás ničili, ale preto, aby nám napomáhali v duchovnom raste.“

Veľmi nás teší, že môžeme spoluprácu medzi našimi cirkvami rozvíjať aj takýmto spôsobom. Tešíme sa na naše ďalšie stretnutia.