VZ a konferencia SEJ k reformácii

Slovenská evanjelická jednota, o. z., sa 7. októbra 2017 zišla na svojom valnom zhromaždení. Po ňom usporiadala na pôde EBF UK v Bratislave konferenciu „500 rokov od reformácie“.
Hlavným bodom programu bola zhodnotenie činnosti a správa Predsedníctva SEJ o.z. za uplynulé dva roky. Okrem viacerých aktivít bol vypracovaný koncepčný plán „Princípy zmeny štruktúry ECAV na Slovensku“, ktorý bol rozposlaný do všetkých CZ a cirkevných grémií. Bohužiaľ, tomuto materiálu nebola venovaná takmer žiadna pozornosť zo strany ordinovaných členov ECAV na Slovensku. Vzhľadom na bezpodmienečnú potrebnú väčšiu zaangažovanosť neordinovaných do správy a riadenia cirkvi, VZ zaviazalo predsedníctvo SEJ, o. z., rokovať s príslušnými grémiami ECAV o riadnom členstve predstaviteľov SEJ, o. z., v Generálnom presbyterstve ECAV na Slovensku tak, ako je to v prípade ZED, o. z.

Po skončení VZ v rámci osláv „500 rokov od reformácie“ SEJ, o. z., usporiadala na pôde EBF UK v Bratislave konferenciu s mimoriadne hodnotným programom. Boli prezentované prednášky: prof. ThDr. Igor Kišš, Dr. h. c.: „Lutherova reformácia ako začiatok nového humánnejšieho veku ľudstva a jej odkaz pre dnešnú dobu“, doc. Mgr. Ján Bunčák: „Kultúrny a sociálny odkaz reformácie“, Rev. Dušan Toth, D. D.: „Máme si ešte čo to povedať o Lutherovi?“, Mgr. Juraj Buzalka, PhD.: „Zostáva reformácia súčasťou dominantných tradícii Slovenska?“. Prednášky mali výborný ohlas u všetkých prítomných, diskusiou po skončení konferencie.

Program obohatila Mgr. Mária Schlosserová nádherným prednesom básne Milana Rúfusa „Pokora“ a hudobné vystúpenia na trúbke a organe br. Poničana a Tichého. Program bol zakončený piesňou „Hrad prepevný“ s hudobným sprievodom. Pohostenie v aule EBF UK bolo dobrou príležitosťou na diskusie o budúcnosti našej cirkvi. Na pozvanie viac ako 300 „povolaných“ reagovalo svojou osobnou účasťou len viac ako 60 „vyvolených“. Je to škoda, lebo podľa ohlasu program nielen zaujal, ale zanechal hlboký dojem.

SEJ, o. z., plánuje z podujatia vydať zborník, ktorý rozpošle členom SE,J o. z., účastníkom podujatia a všetkým, ktorí o to požiadajú.