Zo sústredenia tretiakov EBF UK

Študenti 3. ročníka Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK v Bratislave pod vedením sestier spirituálok Eriky Valkovej-Krišťákovej a Anny Balogovej absolvovali víkendové sústredenie v cirkevnom zbore v Poprade-Veľkej.
„Choďte teda, čiňte mi učeníkmi všetky národy,
krstiac ich v meno Otca i Syna i Ducha Svätého
a učiac ich zachovávať všetko, čokoľvek som vám prikázal.“

Slová Pána Ježiša Krista zachytené v Evanjeliu podľa Matúša 28, 19 − 20 boli nosnou myšlienkou tohto sústredenia.

Jednou z dôležitých úloh farára v cirkevnom zbore je katechéza, čiže vyučovanie. Vyučovať deti, ale aj dospelých ľudí si vyžaduje veľa citu, osobnej prípravy a oddanosti. My ako študenti máme svoje skúsenosti s katechézou skôr zo strany vyučovaného, nie vyučujúceho. Preto sme veľmi radi, že sa so svojimi skúsenosťami s katechézou cirkvi na území cirkevného zboru prišli s nami podeliť brat biskup Západného dištriktu ECAV na Slovensku Milan Krivda a niektorí bratia farári a sestry farárky z Tatranského seniorátu.

Úvod stretnutia patril prednáške a následnej diskusii s bratom biskupom Milanom Krivdom. Uviedol nás do problematiky cirkevného školstva. Získali sme viaceré cenné informácie o vzťahoch cirkevného školstva a štátu. Informoval nás aj o zriaďovateľských podmienkach v rámci dištriktu, seniorátu či cirkevného zboru.

Po večeri prišlo na rad predstavenie Cirkevného zboru ECAV Poprad-Veľká, v ktorého priestoroch sme boli ubytovaní. Domáci brat farár Jozef Vereščak nás previedol bohatými dejinami cirkevného zboru. Keďže ani tento cirkevný zbor nežije len v minulosti, ale aj v prítomnosti, brat farár nám porozprával o svojich skúsenostiach v zbore a o konkrétnych aktivitách, ktoré sa v súčasnosti v cirkevnom zbore konajú.

Deťom treba o Pánu Bohu rozprávať odmalička. O tom, ako túto úlohu zvládajú v Evanjelickej materskej škole v Spišskej Novej Vsi, nám prišiel porozprávať brat farár Jaroslav Matys. Podelil sa s nami s konkrétnymi radosťami a starosťami, ktoré sprevádzali otvorenie a prevádzkovanie škôlky. Napriek všetkému nás však brat farár upozornil na to, že prvoradou úlohou kňaza v cirkevnom zbore nie je vykonávať úradnícku robotu, ale hlásať zvesť o zmŕtvychvstalom Kristovi. Sobotňajšie dopoludnie patrilo sestrám farárkam Márii Kováčovej a Ľubici Sobanskej, ktoré nám rozprávali o tom, čo znamená otvoriť svoje príbytky, no hlavne svoje srdce svojim cirkevníkom. Ich rozprávanie bolo zamerané hlavne na prácu s konfirmandmi. Práca s konfirmačným dorastom neznamená len odovzdávať im informácie, ale aj vytvárať v nich živý vzťah s Pánom Bohom a s našou evanjelickou cirkvou. Aj túto myšlienku nám sestry farárky viackrát pripomenuli.

So svojou veľkou úprimnosťou a láskavým srdcom k nám večer prišiel brat farár Pavel Kušnír. Byť farárom v cirkevnom zbore a viesť ho si vyžaduje veľa síl. Viesť svoju rodinu je však niekedy ešte náročnejšie. Aj farár je len hriešny človek a rovnako ako každý zažíva i pády a potrebuje Božiu pomoc. Zaujímavé bolo aj rozprávanie brata farára o tom, aké to je vyučovať svoje vlastné deti na náboženstve v škole.

Večer sme ako ročník mohli prežiť vzácne spoločné chvíle vzájomného odpustenia a prijímania darov svätej Večere Pánovej. Pri tejto príležitosti nám slovom Božím a prisluhovaním sviatosti poslúžili naše sestry spirituálky. Nedeľné služby Božie sme prežili v spoločenstve cirkevného zboru v Poprade-Veľkej. V rámci služieb Božích sme vystúpili s dvoma piesňami a sestra spirituálka Erika Valková-Krišťáková sa krátko prihovorila chrámovému zhromaždeniu. Aj v rámci služieb Božích sme mohli prijať milosť, ktorá je spojená s účasťou pri stole Pánovom.

Po krátkom vyhodnotení sa naša cesta uberala spod tatranských štítov späť do Bratislavy. Zo sústredenia sme sa vracali obohatení osobnými skúsenosťami a vzácnymi radami od sestier farárok a bratov farárov. Mnohé nám poslúžia ako motivácia pre ďalšie štúdium. Požehnané boli aj chvíle, ktoré sme mohli prežiť v spoločenstve medzi sebou pri speve duchovných piesní, pri modlitbách, ale aj pri osobných rozhovoroch a hrách.

V mene celého tretieho ročníka by som chcel poďakovať Evanjelickej cirkvi a v. na Slovensku za to, že nám toto duchovné sústredenie finančne zabezpečila. Veľká vďaka patrí Cirkevnému zboru ECAV Poprad-Veľká, ktorý nás prijal, aj všetkým vzácnym hosťom, ktorí nás navštívili a podelili sa s nami so svojimi skúsenosťami. Vďaka patrí aj našim sestrám spirituálkam, ktoré pre nás celý víkend pripravili aj nás ním sprevádzali. Najväčšia vďaka patrí Pánu Bohu za to, že si aj nás nehodných ľudí používa ako svoje nástroje a povoláva nás do svojej služby.