Zájazd teológov do Osvienčimu a Krakova

Zájazd teológov do Osvienčimu a Krakova

V roku 70. výročia skončenia druhej svetovej vojny študenti Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave spoznávali temnú históriu i kultúrne pamiatky.
V chladnom daždivom počasí sa 7. 11. 2015 uskutočnil zájazd cestovnej kancelárie Daka do Malopoľska. Zúčastnilo sa na ňom aj niekoľko študentov bohosloveckej fakulty so svojimi sestrami spirituálkami Mgr. Annou Debnárovou a Mgr. Erikou Valkovou-Krišťákovou, PhD.

V dopoludňajších hodinách sme absolvovali prehliadku vyhladzovacieho koncentračného tábora v meste Osvienčim, ktorého meno bolo počas vojny ponemčené na Auschwitz. Bol to najväčší koncentračný tábor v celom Poľsku. Pri pútavom výklade sprievodkyne nás mrazilo z toho, aké veľké rozmery môže mať ľudská krutosť a aké nedozerné dôsledky z nej plynú. Videli sme miesta, na ktorých boli systematicky zabíjaní ľudia iba pre svoj židovský pôvod (tí tvorili 90 % obetí). Taktiež tu boli likvidovaní Rómovia, sovietski zajatci, politickí väzni, homosexuáli, jehovisti a iní. Priamo v Osvienčime sa táto brutálna štatistika vyšplhala až na približne 1,5 milióna mŕtvych, ktorí zahynuli či už v plynových komorách, alebo následkom vyhladovania, chorôb či ťažkej práce. Zo Slovenska tam bolo deportovaných asi 70 000 Židov.

Popoludní sme navštívili mesto Krakov – sídlo Malopoľska so svojimi pamiatkami. Videli sme kráľovský zámok Wawel, hlavné námestie plné architektonických skvostov, na ňom aj historickú tržnicu, zvanú Súkenica, a Mariánsky kostol, ktorý je významný pre život Poliakov. Prešli sme sa po historických uličkách aj popri brehu Visly a plní dojmov sme sa vydali na cestu späť.

Počas dňa sme mali možnosť porovnať rôzne následky voľby človeka, ako naložiť so svojou slobodou a svojím intelektom – na jednej strane výčiny tých, ktorí sa povyšovali nad iných ľudí a potupovali ich, na druhej strane zručnosť majstrov a krásu tvorivého umenia. Hoci vieme, že zlo je v človeku hlboko zakorenené a v rôznych rafinovaných podobách sa prejavuje aj dnes, vieme, že sa prejaví len v takom priestore, aký mu dáme, a stále veríme, že čoraz viac ľudí nájde silu v sebe topiť starého človeka, aby mohol povstať nový Kristus so svojím kráľovstvom dobra a pokoja.

Galéria k článku