Vyhodnotenie súťaže Duchovná pieseň 2015

Dňa 6. mája 2015 sa v priestoroch Biblickej školy v Martine zišli na 2. ročníku speváckej súťaže „Duchovná pieseň“ deti zo seniorátov ECAV na Slovensku a žiaci z evanjelických cirkevných škôl.

Cieľom tejto súťaže je dať priestor hudobným talentom a pomôcť im rozvíjať tento dar, ako aj motivovať mladú generáciu k poznávaniu a spievaniu duchovných piesní. Súťaž je určená pre deti a žiakov navštevujúcich náboženskú výchovu na štátnych školách a evanjelické a. v. náboženstvo na cirkevných školách, ale aj pre všetky deti, ktoré majú záujem o spev duchovných piesní.
Súťaž pripravilo Misijno-vzdelávacie oddelenie GBÚ ECAV na Slovensku v spolupráci so Školským výborom a Výborom cirkevnej hudby a hymnológie ECAV na Slovensku. Priebeh súťaže organizačne zabezpečila Evanjelická spojená škola v Martine. Súťaž sa konala aj vďaka finančnému príspevku z projektu Hoffnung für Osteuropa.
Mladí účastníci súťaže v sprievode pedagógov, rodičov a korepetítorov sa zišli v aule Biblickej školy v Martine. Súťaž otvorila biblickým slovom a modlitbou predsedníčka poroty Janka Bosáková, duchovná správkyňa školy, a moderovali ju žiaci Evanjelickej spojenej školy v Martine. Súťaž mala štyri kategórie podľa veku. Zúčastnilo sa na nej 35 súťažiacich. Podľa propozícií spievali predpísané povinné piesne z Evanjelického spevníka a duchovnú pieseň podľa vlastného výberu. Mohli byť sprevádzaní hudobnými nástrojmi – klavírom alebo gitarou.
Odborná porota pracovala pod vedením predsedníčky Janky Bosákovej s členmi Janou Pastorkovou, Jozefom Havrilom, Michaelou Turčanovou, Tomášom Gulanom a Slávkou Danielovou. Odbornej porote pripadla veľmi ťažká úloha rozhodnúť o víťazoch súťaže spomedzi všetkých vynikajúcich účastníkov.

Víťazmi jednotlivých kategórií sa stali:

1. kategória – od 4 do 7 rokov
1. miesto – Stela Kleinová, Evanjelická materská škola, Spišská Nová Ves
2. miesto – Sarah Čábyová, ZŠ Hrnčiarska, Zvolen
3. miesto – Brigitta Batka, Cirkevná materská škola Betlehem, Svätý Jur
3. miesto – Lesia Paulíková, Evanjelická spojená škola, Martin

2. kategória – od 8 do 11 rokov
1. miesto – Michal Baranec, ZŠ Hrnčiarska, Zvolen
2. miesto – Michal Gulán, Evanjelická spojená škola, Martin
3. miesto – Daniela Mozolová, Evanjelická základná škola, Bratislava
3. miesto – Radovan Jančuška, ZŠ Okoličianska, Liptovský Mikuláš

3. kategória – od 12 do 15 rokov
1. miesto – Paulína Macková, ZŠ A. H. Škultétyho, Veľký Krtíš
2. miesto – Terézia Balleková, Evanjelické gymnázium, Banská Bystrica
3. miesto – Andrea Vranská, ZŠ J. F. Rimavského, Hnúšťa

4. kategória – od 16 do 20 rokov
1. miesto – Kristína Ondrejková, Evanjelická spojená škola, Liptovský Mikuláš
2. miesto – Mária Hroboňová, Evanjelická spojená škola, Martin
3. miesto – Ondrej Baranec, Evanjelické gymnázium, Banská Bystrica

Ďakujeme všetkým súťažiacim, ktorí pre prítomných pripravili svojimi výkonmi úžasný duchovný a umelecký zážitok. Ďakujeme aj odbornej porote a hlavne jej predsedníčke za aktívnu prácu pri príprave, organizácii a hodnotení súťaže, ako i všetkým zamestnancom školy, ktorí pre nás pripravili srdečné privítanie, príjemné prostredie a bezchybne organizačne zabezpečili priebeh súťaže. Poďakovanie patrí aj všetkým učiteľom a duchovným správcom, ktorí pripravili súťažiacich.

Všetci účastníci boli odmenení vecnými cenami. Víťazom srdečne blahoželáme a všetkým súťažiacim prajeme, aby svoj talent naďalej rozvíjali a nezabúdali predovšetkým spievať na Božiu slávu.

Fotografie: Hedwiga Tkáčová