Spomienka na prof. Jána Oberuča

V stredu 21. februára 2016 si na EBF UK v Bratislave spomínali na dekana fakulty prof. Jána Oberuča pri príležitosti 60. výročia od jeho dodnes nevyjasnenej tragickej smrti.
Pôst je vzácnym darom Božím na sebareflexiu, skúmanie svojho vzťahu k Pánu Bohu a blížnym. Počas tohto času môžeme prežívať našu vieru intenzívnejšie a senzitívnejšie vnímať podnety okolia, vďačnosť, problémy aj všetko nevyslovené, nevyriešené. V tomto duchu sme si počas služieb Božích na Evanjelickej bohosloveckej fakulte UK v stredu 21. februára 2016, v týždni po 2. pôstnej nedeli, spomínali na dekana fakulty, profesora cirkevných dejín, prof. Jána Oberuča. Dňa 23. februára uplynulo presne 60 rokov od jeho dodnes nevyjasnenej tragickej smrti pod kolesami vlaku pri Svätom Jure. Prof. Ján Oberuč sa narodil v roku 1902. Doktorát z teológie získal v Štrasburgu prácou o Matejovi Belovi. Vo svoje práci nadväzoval na prof. Jána Kvačalu, po ktorého smrti v roku 1934 nastúpil Oberuč ako vyučujúci na katedru cirkevných dejín. Dekanom fakulty bol v rokoch 1948 − 1950.

V kázni slova Božieho sa Radim Pačmár, doktorand Katedry cirkevných dejín EBF UK, zamýšľal nad aktívnym pôstom, ktorý je činný a ktorý neváha pozdvihnúť svoj hlas či aktivitu v krízach a na obranu všetkých tých, ktorí to potrebujú. Kazateľ poukázal na skutočnosť, že takýto pôst prežíval aj prof. Oberuč, ktorý pravdepodobne za takýto svoj postoj počas krutých 50-tych rokov zaplatil životom. A tento jeho postoj by mal byť pre nás aj dnes príkladom.

Na záver služieb Božích sa prihovoril dekan EBF UK doc. Ľubomír Batka, ktorý predstavil život a dielo prof. Oberuča. Poukázal na skutočnosť, ako vážne a citeľne zasiahli 50-te roky do vývoja EBF, keď mnohí pedagógovia, často s doktorátmi zo zahraničia, boli kvôli svojmu slobodnému a vedeckému mysleniu prinútení vzdať sa pôsobenia na fakulte v prospech iných.

Služby Božie sme ukončili s s vďačnou spomienkou na prof. Oberuča, všetkých jeho prenasledovaných kolegov a s vďakou za slobodu, ktorú nám dnes Pán Boh dáva zo svojej milosti.