Otvorenie Evanjelickej materskej školy v Žiline

V druhej polovici februára vítali na Ev. a. v. farskom úrade v Žiline rodičov malých detí vo väčšej miere ako dovtedy. Dôvodom bol ich záujem o plánovanú evanjelickú materskú školu. Prijatých bolo 40 detí, čo pre zriaďovateľa − Cirkevný zbor ECAV Žilina − znamenalo vymodlený plný stav.
Škôlka sa začala budovať v zrekonštruovaných priestoroch nad jedálňou Základnej školy Lichardova na sídlisku Hliny VIII. Priestory potrebovali kompletnú rekonštrukciu, na ktorej sa zúčastnili mnohé sestry a bratia žilinského cirkevného zboru. Čoskoro vnikol kvalifikovaný pedagogický tím, ktorý tvoria pani učiteľky Alenka, Katka, Majka, Miška, Olinka a Zuzka. Božie vedenie od počiatku sna o evanjelickej škôlke vníma aj sestra farárka Oľga Kaňuchová. Podľa jej slov začala tento sen snívať ešte na vysokej škole v čase písania diplomovej práce. Dnes sestra farárka vyjadrila vďačnosť za to, že spolu s manželom slúžia „v zbore, ktorý taktiež sníval tento sen“.

V prvý septembrový deň sme v Evanjelickom chráme v Žiline pri príležitosti otvorenia a požehnania Evanjelickej materskej školy v Žiline vzdali vďaku Bohu za Jeho láskavé vedenie, požehnanie a pomoc. Kázňou slova Božieho poslúžil brat biskup VD Slavomír Sabol. Pripomenul, že Pán Ježiš je Ten, kto má kľúče smrti a podsvetia (Zj 1, 17 – 18), a zároveň je aj naším kľúčom k Otcovi, kľúčom do večnosti. A preto tak, ako kľúče zatvárajú a otvárajú priestor, má aj kľúč – symbol EMŠ – slúžiť na to, aby „neotvoril priestor tomu, čo deťom neosoží, a otváral priestor tomu, čo im prospeje“. Pán Ježiš otvára dvere k dobrým hodnotám evanjelia, aby škôlkari „neprežili život bez zmyslu, ale aby boli vedené k záchrane a večnému cieľu,“ pripomenul brat biskup, dodávajúc, že „práve to je niečo, čo deťom nedá žiadna štátna škôlka“.

Chrám navštívilo veľa detí, budúcich škôlkarov, ktorí boli pozvaní hrať sa na chvíľku na koberec pred oltár. Sediac v kruhu, s napätím počúvali rozprávanie Olinky Kaňuchovej. Biblický príbeh hovoril o poslušnom staviteľovi korábu. Bol ním Noe, ktorý na Boží príkaz zachránil 7 ľudí a jeden pár z každého druhu zvierat. Na podnet sestry farárky deti do korábu postupne vložili všetky zvieratká, uložené na koberci. „Noe, jeho rodina a zvieratká prijali pozvanie do korábu a my sa veľmi tešíme, že ste aj vy prijali pozvanie do našej škôlky,“ prihovorila sa deťom sestra Olinka. Na lodi boli zvieratká v bezpečí aj napriek dlhému a mohutnému dažďu. Ten pomyselne „pršal“ aj v žilinskom chráme, pretože sme dážď spoločne a ochotne napodobnili udieraním prstov o dlaň. Bol to výnimočný okamih – tichý, vzácny a v jednote spoločenstva. Všetkým bolo jasné, že zvieratká a Noemova rodina boli v korábe v bezpečí. „A tak, ako sa mali dobre, ako cítili Božiu lásku, prijatie a Božiu starostlivosť, tak aj vy, milé deti, budete v našej škôlke cítiť Božiu lásku, prijatie a Božiu starostlivosť,“ dodala s úsmevom sestra farárka. Po skončení služieb Božích sme sa presunuli do priestorov EMŠ na Lichardovej ulici, kde sa konalo slávnostné otvorenie a požehnanie prvej evanjelickej škôlky v Žiline. Priestory boli pre rodičov, detí a ostatných hostí veľkým prekvapením. Od istého okamihu totiž na webe škôlky (www.emszilina.sk) nepribúdali žiadne nové fotografie. Rekonštrukcia priestorov a zariadenie prevádzky boli pre hostí a najmä našich najmenších teda skutočným prekvapením! O to viac sme si uvedomovali, že „až potiaľto pomáhal nám Hospodin“ (1Sam 7, 12). Podľa slov brata farára Mariána Kaňucha si „mnohí z nás tieto biblické slová zapamätáme, pretože ostanú navždy zaznamenané v malých a zároveň veľkých dejinách nášho cirkevného zboru“.

Výnimočným okamihom druhej polovice stretnutia bolo požehnanie priestorov EMŠ a jej prvých učiteliek bratom biskupom Slavomírom Sabolom. V podaní sestier a bratov nášho cirkevného zboru im zaznel aj hudobný pozdrav – pieseň „Nech ťa požehná Hospodin“. Slávnostné zhromaždenie pozdravili ďalší vzácni hostia – tajomníčka pre školy a náboženskú výchovu ECAV sestra Daniela Veselá a zástupca primátora mesta Žilina Anton Trnovec. Po skončení slávnosti bolo pre hostí pripravené občerstvenie. Odchádzali sme naplnení radosťou zo začiatku vzácneho Božieho diela medzi nami.