Bohoslovci na sústredení pod Tatrami

Bohoslovci na sústredení pod Tatrami

Bohoslovci z 3. ročníka v študijnom odbore evanjelická teológia sa 22. – 24. 4. 2016 zúčastnili na ročníkovom sústredení pre kandidátov duchovnej služby (KDS) v ECAV na Slovensku. Tohtoročné aprílové sústredenie sa konalo v CZ ECAV Poprad-Veľká na tému Katechéza cirkvi na území cirkevného zboru.
„Choďte a čiňte mi učeníkmi všetky národy,...“ (Mt 28, 19a)

Stretnutia študentov v programe KDS každoročne pripravujú sestry spirituálky Teologického domova ECAV pri EBF UK Mgr. Erika Valková-Krišťáková, PhD., a Mgr. Anna Debnárová. Študenti KDS majú na nich možnosť stretávať so zástupcami Zboru biskupov. Pozvanie do Popradu prijal brat biskup VD Mgr. Slavomír Sabol. So študentmi sa podelil o svoje osobné zážitky a skúsenosti z katechézy v prostredí cirkevného zboru. Okrem iného povedal, že v dobe, keď sa duchovné prostredie evanjelickej rodiny vyprázdňuje a je skôr menšinovým úkazom, sa práve vyučovanie náboženstva na školách stáva veľmi potrebným prostriedkom na budovanie viery a stretávanie sa s vierou. Táto skúsenosť je to najdôležitejšie, čo môžeme vyučovaním náboženstva deťom sprostredkovať.

Počas svojho príspevku brat biskup poukázal aj na súčasnú dobu, v ktorej náboženstvo už často nie je brané vážne. V 2. polovici 20. storočia sa rozbil pedagogický model cirkvi. Hoci v ňom fungovala ešte generácia starých rodičov, doba sa rýchlo zmenila a spôsoby sa musia zmeniť tiež. Zatiaľ čo v minulosti človek dokázal stráviť v kostole hodiny a rozumel dianiu v ňom, dnes máme generácie veriacich, ktorí kostolu a bohoslužbe prestávajú rozumieť, a dokonca sa im to nepáči. Takíto ľudia majú tendenciu hľadať zážitok a miesta, kde budú zapojení do činnosti. Nie všetko, čo stáročia fungovalo, funguje aj dnes - a my ako spoločenstvá, ktoré sú vyslané činiť učeníkmi všetky národy, potrebujeme flexibilne reagovať. Máme čo svetu povedať, je však nutné uvažovať nad platformou, ako svoje svedectvo podáme.

O tom, aké je to mať v zbore cirkevnú materskú školu, rozprával Mgr. Martin Zaťko z CZ Švábovce. Okrem technického a administratívneho zabezpečenia hovoril aj o prepojení života zboru a materskej školy, o úspechoch aj úskaliach tejto služby. V sobotu svoj pohľad na vyučovanie náboženstva a konfirmačnú prípravu predstavili sestry farárky Mgr. Ľubica Sobanská (CZ Slovenská Ves) a Mgr. Mária Kováčová (CZ Podolínec). Okrem sprostredkovania svojich vlastných skúseností zároveň poradili, z čoho vyučovať a aké materiály pri práci s deťmi a konfirmandmi používať. Poukázali aj na to, že niekedy treba k deťom pristupovať individuálne, a to najmä s ohľadom na rôzne zdravotné znevýhodnenia, pričom pri vyučovaní akejkoľvek skupiny detí musí vyučujúci dbať aj na časové možnosti oboch strán. Študentom sa páčil osobný prístup k deťom, ktoré sestry farárky vyučovali, a to napríklad vtedy, keď sa im stávalo, že dochádzali aj za jedným dieťaťom a pripravovali ho individuálne napríklad na konfirmáciu.

Záverečnú prednášku si pripravil brat farár ThDr. Peter Švehla, zborový farár CZ Skalica, ktorý predstavil vyučovanie náboženstva v škole, ale aj rôzne podoby biblického vyučovania v cirkevnom zbore. Hovoril o spolupráci s riaditeľmi škôl, ktorá nie je vždy jednoduchá, a o tom, že školy nie vždy vnímajú vyučovanie náboženstva ako niečo podstatné, a tým farárov aj katechétov dostávajú do neľahkých situácií. Na záver zdôraznil, rovnako ako aj všetci rečníci pred ním, že evanjelický kňaz má žiť medzi ľuďmi osobne aj spoločensky a nezatvárať sa na fare.

V mene všetkých študentov 3. ročníka sa chcem poďakovať sestrám spirituálkam, Zboru biskupov ECAV na Slovensku a aj CZ Poprad-Veľká a ich zborovému farárovi Mgr. Jozefovi Vereščakovi, že nám umožnili prežiť obohacujúci víkend, a to nielen po vedomostnej a odbornej stránke, ale aj po stránke duchovnej. Potešilo nás, že na záver stretnutia sme spolu so sestrou spirituálkou Mgr. Annou Debnárovou mohli poslúžiť na službách Božích CZ v Batizovciach.

Galéria k článku