Big Apple 2016 za veľkou mlákou

Skupina žiakov z Evanjelickej spojenej školy v Martine v nedávnych dňoch absolvovala zaujímavý školský poznávací zájazd do Spojených štátov amerických.
Keď nás pár kilometrov pred Viedenským letiskom zastavili rakúski policajti s úmyslom vystaviť nám za každú cenu nejakú pokutu, mali sme obavu, že naša dobrodružná výprava za oceán sa ani nezačne. No po hodine vyjednávania sme sa na svoje lietadlo do Madridu dostali. Z Madridu sme pokračovali v zložení 10 žiakov a dve učiteľky (Jana Bosáková a Alena Sivoňová) do New York City. Nanešťastie, bez niekoľkých kufrov, ktorým sa v Madride zapáčilo a pricestovali za nami z 25-hodinovým oneskorením.

Na letisku JFK nás už čakali milí a ochotní priatelia z dvoch evanjelických cirkevných zborov, ktorí nás odviezli do Connecticatu, kde sme strávili prvých 5 dní pobytu. Pastor Thomas Drobena sa nám postaral o veľmi zaujímavý program. Vďaka nemu sme mohli navštíviť univerzitu v Yale, Pequot museum – múzeum Indiánov, hlavné mesto Connecticatu Hartford, kde sme sa priučili americkej demokracii, rodné mesto Julie Roberts Mystic a mesto, v ktorom vynašli frisbee – New Heaven. Nechýbala prechádzka pri oceáne, bowling a barbecue party s mládežníkmi z cirkevného zboru. V nedeľu sme navštívili služby Božie a vystúpili sme v rámci slovenského evanjelického večera, kde sme predstavili dnešné Slovensko, mesto Martin a našu školu. Tanečné vystúpenie v krojoch, oštiepky a horalky urobili veľký dojem.

Po piatich dňoch sme sa presunuli na Mannhattan, kde nás prijal slovenský evanjelický zbor Holy Trinity Lutheran Church a pán farár Michal Mišina. Postupne sme zvládli orientáciu v metre a navštevovali všetky významné atrakcie New Yorku: Museum of Natural history, China town, Central park, Time square, Metropolitan museum of art, mrakodrap Top of the Rock, Madison square garden, Ground zero, Statue of Liberty, Brooklyn Bridge a obrovské nákupné mólo Jersey Gardens v New Jersey. Nevynechali sme Broadway show Chicago. Aj v tomto cirkevnom zbore sme vystúpili na nedeľných službách Božích a pri spoločnom slávnostnom obede.

Počas pobytu sme navštívili evanjelickú strednú školu Lutheran High na Long Island, ktorá podobne ako naša škola ponúka kresťanské vzdelávanie pre deti od 2 do 17 rokov. Študuje tu vyše 600 žiakov. Pán riaditeľ Andrew Gove nás prijal s veľkou ochotou, urobil nám prehliadku školy, ktorá má veľmi dobré materiálne vybavenie, veľa zaujímavých medzinárodných projektov, skvelé športové tímy, vynikajúci spevácky zbor a orchester. Vedenie školy prejavilo záujem o ďalšiu spoluprácu vo forme výmenných pobytov.

Ochutnať Big Apple bol nezabudnuteľný zážitok. Ešte lepšie bolo to, že sme mohli porovnať život v Connecticute, ktorý je skutočne viac americkým s tým kozmopolitným v NYC. Veľmi pekne ďakujeme našim priateľom v cirkevných zboroch Holy Trinity Lutheran Church v Stafford Springs,CT, a Holy Trinity Slovak Lutheran Church, Manhattan New York, ako aj škole LuHi na Long Islande.