Svetový deň modlitieb 2015

Sestry a bratia,
pri príležitosti Svetového dňa modlitieb žien (SDM) Vás pozývame na stretnutia, ktoré sa uskutočnia v našich cirkevných zboroch v piatok 6. marca 2015 vo večerných hodinách.
Biblická téma tohtoročného SDM je: Ježiš im povedal: Uvedomujete si, čo som vám urobil?

Ekumenický Svetový deň modlitieb žien sa každoročne koná v prvý marcový piatok. Presný čas modlitebného stretnutia si určujú jednotlivé cirkevné zbory. Témy a celkový program SDM pripravujú každý rok ženy z inej krajiny pre všetkých kresťanov - mužov, ženy, mládež i deti. Vlani to boli to kresťanské ženy z Egypta, predtým ženy z Malajzie, Francúzska, Kamerunu, Čile, Paraguaya... Počas stretnutí a modlitieb sa veriaci oboznamujú so životom ľudí, najmä žien v danej krajine, a modlia sa za jej obyvateľov. V rámci podujatia sa konajú finančné zbierky, ktorých výťažok je použitý na podporu vzdelávacích a iných projektov v danej krajine.

Táto aktivita sa zrodila z iniciatívy žien v Bostone, ktoré začali organizovať benefičné koncerty a modlitebné zhromaždenia na podporu ľudí, najmä prisťahovalcov, ktorí žili v chudobe ďaleko od svojich blízkych. Táto iniciatíva sa postupne rozširovala nielen v USA, ale i v ďalších krajinách; v súčasnosti sa SDM koná asi v 180 krajinách sveta. Cieľom iniciatívy je vzájomné spoznávanie a zbližovanie kresťanských spoločenstiev, a zároveň pomoc pri odstraňovaní biedy vo vzdialených krajinách.

Na Slovensku sa myšlienky SDM začali šíriť vďaka evanjelickej farárke Darine Bancíkovej v roku 1981. V roku 1982 bol prijatý symbol SDM, ktorý navrhli írske ženy. Znázorňuje modliace sa kľačiace ženy na celej zemeguli, v strede je kríž, ktorý spája všetkých kresťanov. V nasledujúcich rokoch sa k iniciatíve na Slovensku postupne pripájali ďalšie cirkvi a vznikol aj Slovenský výbor SDM. Jeho členkou za ECAV na Slovensku je sestra Kvetuša Halačiová. V súčasnosti sa do SDM okrem našej cirkvi zapájajú aj Rímskokatolícka cirkev, Reformovaná kresťanská cirkev, Evanjelická cirkev metodistická, Bratská jednota baptistov a ďalšie.

Viac na webovej stránke SDM: https://sites.google.com/site/sdmslovensko/